Firanka do kuchni – jak ją mądrze wybrać?

Kuchnia to jedno z najistotniejszych pomieszczeń w domu, spędzamy w niej czas, gotując, a jeżeli pełni ona funkcję jadalni spożywamy w niej również posiłki. Zadbanie o jej elegancki i ciepły wygląd jest więc bardzo ważne, z racji tego, aby miło spędzało nam się w niej czas. Przy wybieraniu firanki do kuchni warto także zwrócić uwagę na jej funkcjonalność oraz istotne względy praktyczne. Jak wybrać idealną firankę do kuchni?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firanki do kuchni – przede wszystkim funkcjonalność

Jeżeli zastanawiamy się jaką firankę dobrać do naszej kuchni, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kilka praktycznych aspektów. Przede wszystkim, warto wybrać firankę z takiego materiału, który będzie łatwy do wyczyszczenia, bowiem kuchnia z racji swojej najważniejszej funkcji bardzo często jest miejscem, w którym unoszą się różne opary i bardzo łatwo jest o powstawanie zabrudzeń. Idealna do utrzymania w czystości będzie dla przykładu firanka żakardowa ze sklepu Świat Firan Zasłon, która odporna jest na zaplamienia i cechuje się łatwością wyczyszczenia. Kolejny aspekt, o jakim należy pomyśleć, to kwestia, czy firanka w kuchni ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy może też ma zasłonić nasze okno przed widokiem sąsiadów z naprzeciwka, przyciemnić naszą kuchnię, czy też może zdecydowanie ją rozjaśnić. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych firanek w wielu modnych stylach. Jak wybrać idealną?

Klasyczna zazdrostka – firanka, która znów staje się modna

Zazdrostka to rodzaj krótkiej firanki, która ma na celu zasłonięcie kawałka okna. Zazwyczaj wieszamy ją w dolnej części okna tak, aby częściowo osłonić naszą kuchnię przed tym co na zewnątrz, oraz nadać pomieszczeniu klasycznej elegancji i ciepła. Zazdrostki występują zazwyczaj w kolorze białym, lecz coraz częściej na rynku znaleźć można także ich kolorowe wersje. Jest to świetne rozwiązanie dla małej kuchni, z racji tego, że optycznie ją powiększa oraz nie przyciemnia pomieszczenia. To idealna opcja, jeżeli chcemy postawić na coś modnego i jednocześnie w minimalistycznym stylu.

Lambrekin bądź firanka z woalu – subtelność i elegancja

Wiele osób decyduje się na firanki wykonane z woalu oraz na tak zwane lambrekiny, które zawiesza się na górnej części okna. Ten rodzaj firanki praktycznie nie zasłania okna, pełniąc jedynie funkcję dekoracyjną. To dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy wpuścić do pomieszczenia trochę światła, z racji tego, że ten konkretny materiał przepuszcza promienie słoneczne, nie przyciemniając w żaden sposób pokoju. Jest to idealna opcja dla kuchni połączonej z jadalnią, nada bowiem pomieszczeniu elegancji i wytworności. Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje takich firanek, przy czym dostępne są w wielu ciekawych wzorach, falbanach oraz koronkach.

Nowoczesne panele oraz proste rolety – minimalizm i funkcjonalność

Nie w każdym pomieszczeniu idealnym rozwiązaniem będzie firanka. Do kuchni, która urządzona została w minimalistycznym bądź modernistycznym stylu, warto wybrać roletę lub panele. Ich plusem jest to, że z łatwością możemy manipulować ich długością, zależnie od naszej aktualnej potrzeby. Taki rodzaj osłony okna jest też łatwy do wyczyszczenia, a jego klasyczny wygląd nada Twojej kuchni modnego, nietuzinkowego designu.

Redakcja PKWSA