Gdzie szukać pracy w sprzedaży?

Sprzedaż stanowi bardzo ważny aspekt funkcjonowania każdego biznesu. Niemal w każdej branży potrzebni są pracownicy do spraw sprzedaży. Warto podkreślić, że praca tego typu obejmuje różne stanowiska. Wśród nich znajdują się takie, jak m.in. przedstawiciel handlowy, sprzedawca-kasjer, doradca klienta, czy też specjalista ds. sprzedaży. Każde z tych stanowisk, różnią się od siebie, ale główną cechą wspólną jest sprzedaż produktów lub usług danego przedsiębiorstwa.

W jakich branżach można znaleźć pracę, w sprzedaży?

Poszukując pracy w sprzedaży, mamy bardzo duży wybór sektorów, w których potrzebni są specjaliści tego typu. Rynek gospodarczy stale się rozwija, powstają nowe przedsiębiorstwa i firmy, które generują nowe stanowiska pracy. W związku z rozwojem nowych oraz już istniejących przedsiębiorstw, rośnie także zapotrzebowanie na pracowników sprzedaży. Każda z branż wyróżnia się inną specyfiką pracy i wymogi na sprzedawcę mogą być różne. Przede wszystkim warto poszukiwać pracy w takich dziedzinach, którymi się interesujemy lub posiadamy wykształcenie wyższe w danym kierunku. Będzie to duże ułatwienie w rozpoczęciu kariery i dużym atutem w naszym cv. 

Ponadto każda branża daje inne możliwości rozwoju, a także różne stawki jeśli chodzi o zakres wynagrodzenia. Szukając pracy w sprzedaży, warto rozeznać się, które sektory przyniosą nam największe korzyści. 

Praca w sprzedaży – branża FMCG

Nazwa FMCG to skrót od angielskiego wyrażenia Fast Moving Consumer Goods, co po polsku oznacza branżę dóbr szybkozbywalnych. Charakterystyczną cechą tego sektora jest odporność na wszelkiego rodzaju kryzysy gospodarcze. Ponadto branża FMCG odnotowuje stały rozwój. Obejmuje ona produkty pierwszej potrzeby, do których zalicza się:

  • żywność,
  • środki higieny osobistej,
  • kosmetyki
  • leki bez recepty.

Ponadto wśród produktów, które zalicza się do tej branży, znajdują się także alkohole czy papierosy. Kanałami sprzedaży, są tutaj duże supermarkety i dyskonty. Ponadto kluczowe będą również centra dystrybucyjne i produkcyjne. 

To właśnie w tych miejscach, możemy znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach sprzedażowych. W branży FMCG poszukiwani są przedstawiciele handlowi, sprzedawcy, kasjerzy, a także opiekunowie ds. klientów. Dużym plusem pracy w tym sektorze, jest przede wszystkim stabilność i dynamiczny rozwój. 

Praca w sprzedaży – branża OZE

Branża OZE związana jest z odnawialnymi źródłami energii. Obejmuje ona wszelkie rozwiązania technologiczne, dzięki którym możemy wytworzyć energię elektryczną poprzez wykorzystanie takich źródeł jak m.in. promieniowanie słoneczne. Rynek pracy w tym sektorze bardzo szybko się rozwija. Przede wszystkim wzrasta ilość przedsiębiorstw, które specjalizują się w dziedzinie fotowoltaiki. Istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. sprzedaży i przedstawicieli handlowych w tym sektorze. Ponadto mogą oni liczyć na atrakcyjne warunki pracy i wysokie wynagrodzenie. 

Praca w sprzedaży – branża IT

IT to pojęcie, które oznacza technologię informacyjną. Sektor ten dynamicznie się rozwija i stanowi bardzo duży rynek pracy. Wbrew pozorom, w tej branży poszukiwani są nie tylko programiści czy informatycy. Można znaleźć sporo ofert pracy dla przedstawicieli handlowych oraz managerów. Pracownicy branży IT mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, a także na ciekawą ścieżkę kariery.

Obowiązki przedstawiciela handlowego w sektorze IT, są podobne do obowiązków sprzedawców z innych branż. Przede wszystkim osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za pozyskiwanie nowych klientów, głównie w modelu B2B. Ponadto zadaniem handlowca jest przygotowywanie ofert, analiz i prowadzenie negocjacji. 

Praca w sprzedaży – nieruchomości

Pracownicy sprzedaży w branży nieruchomości mogą znaleźć zatrudnienie jako agenci nieruchomości. Obowiązki na tym stanowisku wiążą się przede wszystkim z przygotowywaniem ofert sprzedaży oraz aktywnym poszukiwaniu klientów i prezentowaniu nieruchomości. Agent ds. sprzedaży nieruchomości musi także stale przeprowadzać analizy rynku i działań konkurencji. Powinien mieć także umiejętności związane z negocjowaniem.  

Dlaczego warto pracować w sprzedaży?

Praca w sprzedaży daje duże możliwości rozwoju zawodowego nawet jeśli nie posiadamy wykształcenia wyższego. Ponadto na rynku pracy możemy znaleźć wiele ofert na stanowisko sprzedawcy, dzięki temu osoby poszukujące zatrudnienia będą miały większe szanse, aby je zdobyć.  

Zaletą jest także elastyczny czas pracy oraz duży pakiet benefitów. Przedstawiciele handlowi, praktycznie w każdej branży otrzymują służbowy samochód, telefon oraz laptop. W większych firmach można też otrzymać dofinansowanie do karnetu na siłownię oraz do prywatnej opieki medycznej. 

Pracownicy działów sprzedaży mogą brać udział w licznych szkoleniach, dzięki którym mogą podnosić swoje kompetencje oraz poszerzać swoją wiedzę w danej dziedzinie. 

Zaangażowani pracownicy, którzy realizują założone cele sprzedażowe mogą otrzymać wysokie premie bądź atrakcyjne prowizje ze sprzedaży. 

Redakcja PKWSA