Jak negocjować umowę najmu magazynu?

Niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu budowa własnych obiektów biurowych, magazynowych czy produkcyjnych jest zawsze olbrzymim kosztem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Poza tym, takie nieruchomości wiążą z konkretnym miejscem i zmniejszają elastyczność przedsiębiorstwa. Z tego powodu większość firm z branży e-commerce decyduje się na wynajem. Wynajęty magazyn daje możliwość szybkiego rozwoju, a w razie potrzeby, równie szybkiego cięcia kosztów.

Jak szukać odpowiedniego obiektu?

Równie ważne, jak warunki najmu, są kwestie techniczne związane z lokalizacją magazynu oraz standardem jego wyposażenia. Gdy już zdecydujemy się na konkretną lokalizację, nie warto skupiać się na obiektach znajdujących w jej najbliższym sąsiedztwie. Niekiedy w niedużej odległości można znaleźć równie nowoczesne obiekty, ale w niższych cenach. Pomocą w wyszukiwaniu najkorzystniejszych ofert najmu nieruchomości magazynowych zajmują się wyspecjalizowane firmy doradcze. To podmioty doskonale zorientowane, zaznajomione z rynkiem nieruchomości magazynowych, które potrafią podpowiedzieć, który magazyn w określonym standardzie wyposażenia będzie najlepszą opcją dla konkretnej firmy. Wynajęcie takiej firmy doradczej może okazać się również korzystne przy późniejszym negocjowaniu warunków najmu.

Negocjacje przed podpisaniem umowy

Gdy już znajdziesz interesujący Cię magazyn, zanim podpiszesz umowę najmu, dokładnie zapoznaj się z dostępnymi opcjami. Niekiedy, zamiast podpisywania umowy, w której ustalona jest jedna stawka za czynsz, wynajmujący może zaproponować opcję umów leasingu netto, w której czynsz podstawowy jest niższy, ale mogą dochodzić opłaty dodatkowe. Dlatego przed podpisaniem umowy najmu nowego magazynu, zawsze warto skonsultować ją z prawnikiem. Taka osoba przedstawi zarówno zalety umowy, jak i związane z jej podpisaniem ryzyka. Najkorzystniejszą opcją jest zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy konsultingowej, która ma duże doświadczenie w negocjowaniu umów najmu. Korzystając z usług takiego podmiotu, można nie tylko uniknąć niekorzystnych zapisów w umowie, ale i wynegocjować jej atrakcyjniejsze warunki.

Podpisywanie umów najmu magazynów wymaga takiej samej staranności i rzetelności jak w przypadku wszystkich innych nieruchomości komercyjnych. Przed podpisaniem dokumentów zawsze warto skonsultować się z prawnikiem. Dodatkowo, dla wynegocjowania korzystnych warunków najmu, korzystnym jest zatrudnienie specjalistów z doświadczonej firmy zewnętrznej. W ten sposób można zabezpieczyć się na przyszłość i podpisać umowę na korzystniejszych warunkach.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *