Jak szybko wynająć halę magazynową?

Firmy, których działalność związana jest z transportem, produkcją czy też handlem poszukują powierzchnie magazynowe. Najlepszym rozwiązaniem są hale magazynowe do wynajęcia. Zbudowanie hali magazynowej to koszt, który często przekracza możliwości finansowe nie tylko małych, ale i średnich przedsiębiorstw. Wynajem magazynów jest dla takich firm jedyną sensowną opcją.

Firmy, których działalność związana jest z transportem, produkcją czy też handlem poszukują powierzchnie magazynowe. Najlepszym rozwiązaniem są hale magazynowe do wynajęcia. Budowa hali magazynowej to koszt, który często przekracza możliwości finansowe nie tylko małych, ale i średnich przedsiębiorstw. Wynajem magazynów jest dla takich firm jedyną sensowną opcją, zwłaszcza że odciąża od konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wyposażeniem hali, zatrudnieniem pracowników czy zakupem systemu informatycznego do zarządzania magazynem.

Lokalizacja Twojego magazynu może mieć istotny wpływ na jego rentowność. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią lokalizację, która jest blisko klienta, ma łatwy dostęp do szlaków komunikacyjnych i posiada wolne tereny.

Wynajęcie nowoczesnego magazynu

Wynajem nowoczesnego magazynu ma wiele zalet. Jednym z nich jest możliwość posiadania przestrzeni zabezpieczonej przed kradzieżą, przy niskich kosztach budowy i zwiększonej produktywności pracowników.

Największą zaletą wynajmu magazynu jest brak konieczności ponoszenia znacznych nakładów na budowę własnej hali i jej wyposażenie. Pominięcie konieczności zatrudniania pracowników przy korzystaniu z usług magazynowych

Wynajęcie powierzchni magazynowej w atrakcyjnych lokalizacjach pomaga również w usprawnieniu systemu dystrybucji, a tym samym wpływa na poprawę jakości obsługi klientów. Towary dostarczane są szybciej, a poszczególne elementy w łańcuchu dostaw lepiej się zazębiają.

Wynajmując przestrzeń, możesz ją powiększyć lub zmniejszyć w zależności od potrzeb. Zapewnia to większą elastyczność niż zwykły zakup nieruchomości i pozwala zaoszczędzić koszty operacji biznesowych.

Wynajem powierzchni magazynowych

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wynajmie magazynu?

  • W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań jak chociażby:
  • do jakich potrzeb magazynowych potrzebujemy halę magazynową?
  • Jak duża powierzchnia magazynowa jest nam potrzebna?
  • Czy poszukujemy standardową powierzchnię magazynową czy może będziemy potrzebować wynajem hali do wysokiego składowania?
  • Jaka jest lokalizacja nieruchomości?
  • Czy magazyn posiada dobrą infrastrukturę?
  • Jaka jest odległość powierzchni magazynowych od dostawców i klientów?
  • Jaka jest wysokość umowy najmu oraz długość okresu najmu?

Dodatkowo zanim zdecydujemy się wynająć magazyn warto proces poszukiwania zacząć od udania się do branży nieruchomości magazynowych i przyjrzeć się jakie oferty wynajmu oferują.

Przeznaczenie magazynu i powierzchnia magazynów

Najbardziej istotnym aspektem przy poszukiwaniu magazynu do wynajęcia jest to jaką działalność produkcyjną posiadamy. Jakie materiały planujemy przechowywać.

Powierzchnia magazynu jest także bardzo ważna. Zanim zdecydujemy się wynająć halę musimy przeanalizować co i w jakich ilościach planujemy magazynować i ile na to potrzeba miejsca oraz czy magazyny posiadają wewnętrzne drogi dla wózków widłowych. Dodatkowo czy na terenie magazynu znajdują się pomieszczenia biurowe, socjalne, które będą wykorzystywane w branży logistycznej.

Czynsz

Wysokość czynszu oraz okres wynajmu na który chcemy wynająć dany magazyn jest również istotna. Koszt wynajmu może zależeć od wielu czynników – takich jak powierzchnia magazynowa, infrastruktura danej nieruchomości.

Niekiedy najemca proponuje tylko umowy na dłuższy okres (3-5lat). Niekiedy nie chcemy podpisywać umowy na tak długi okres, dlatego warto przyjrzeć się innym magazynom, których właściciele oferują elastyczne podejście do okresu najmu. Niestety niejednokrotnie wiąże się to z wyższym czynszem.

Przeczytaj również: Jak szukać oszczędności przy wynajmie magazynu

Drugą bardzo ważną rzeczą jest poziom i standard jaki oferuje wynajmujący lub ewentualne koszty dopasowania powierzchni magazynu na potrzeby działalności najemcy, do warunków jakie magazynowany towar potrzebuje.

Lokalizacja

Istotną kwestią jest lokalizacja magazynu. Magazyny oraz hale magazynowe często zlokalizowane są w przemysłowych częściach miast lub na ich obrzeżach gdzie infrastruktura drogowa jest na wysokim poziomie. Istotne znaczenie ma także bliskość do dróg szybkiego ruchu czy autostrad.

Redakcja PKWSA