Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?

Wybór zmywaka do kuchni wbrew pozorom nie jest taki prosty. Do wyboru mamy wiele modeli oraz tworzyw, z których są zrobione. Biorąc pod uwagę fakt, że będzie on nam służył przez wiele następnych lat, warto lepiej zgłębić ten temat i zastanowić się, jaki będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Zlew jest niezbędny w każdej kuchni i musi pełnić funkcję praktyczną, ale także być ozdobą pomierzenia. Współcześnie zlewy wykonywane są ze stali, marmury czy ceramiki. O różnych kształtach, wymiarach i barwach.

Tanie zlewy ze stali nierdzewnej 

Zlew ze stali nierdzewnej to sprawdzone rozwiązanie, które przeszło próbę czasu. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest atrakcyjna cena. Zlew jednokomorowy z opiekaczem, a także zlew dwukomorowy można kupić już od pomad 250 złotych. Są one stosunkowe lekkie w porównaniu do zlewów stworzonych z innych materiałów. Dodatkowo zlewy ze stali nierdzewnej są odporne na niemal wszystkie stosowane w kuchni chemikalia, środki czyszczące i dezynfekujące. Ułatwia to ich pielęgnację. Jedynie należy uważać na abrazyjne środki czyszczące z mineralnymi grudkami. Ich zastosowanie może doprowadzić do powstawania zarysowań.

Odporne zlewozmywaki ceramiczne

Zlewy ceramiczne są szczególnie odporne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne, a także wszystkie możliwe temperatury. Ceramika to kamionka szklana wypalona w temperaturze około 1500 stopni C. Dzięki materiałowi i sposobom wytwarzania jest uznawany za lidera, jeśli chodzi o trwałość. Noże garnki nie są w stanie naruszyć jego powierzchni, a producenci dają nawet kilkunastoletnią gwarancję na swoje produkty.

Zlewozmywak ceramiczny ma wysokie walory estetyczne. Jest w stanie dopasować się do tradycyjnych i nowoczesnych wnętrz. Z racji grubości materiału jest solidny, a utrzymanie go w czystości jest bardzo proste. Z pewnością dlatego z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.

Wadą zlewu ceramicznego jest jego wysoka cena. Koszt zakupu jednokomorowego zlewu zaczyna się od około 800 złotych. Dodatkowo jest dostępny w bardzo wąskiej gamie kolorystycznej. Na rynku dostępne są białe i kremowe zlewy ceramiczne.

Trwały zlew granitowy

Zlewozmywaki granitowe w rzeczywistości produkowane są z materiału kompozytowego, którego głównym składnikiem jest piasek kwarcowy. Dzięki niemu zlewy te cechują się wyjątkową trwałością. Zlewy granitowe mają gładką, matową powierzchnię, która jest odporna na uderzenia, zarysowania, wysokie i niskie temperatury. Żeby utrzymać go w czystości, przeciera się zlew do sucha po umyciu i impregnuje się m.in. za pomocą  oleju rzepakowego. Ten stosunkowo prosty zabieg wystarczy, aby cieszyć się pięknym wyglądem zlewu przez lata.

Zlewozmywaki granitowe mają też kilka minusów. Jednym z nich jest stosunkowo wysoka cena, jaką należy zapłacić za zlew. Zaczyna się od około 400 złotych. Są one także zdecydowanie cięższe od zlewów wykonanych ze stali nierdzewnej, dlatego często potrzebuje dodatkowych wzmocnień. Przekłada to się na koszty montażu zlewu. Dodatkowo źle znoszą substancje barwiące. Herbatę, kawę, wino koniecznie należy szybko spłukać ze zlewu.

Redakcja PKWSA