Oświetlenie do sypialni – na co warto postawić?

Sypialnia to miejsce przeznaczone do relaksu i odpoczynku, głównie w porze nocnej. W pomieszczeniu tym również pozwalamy sobie na regenerujące drzemki. Aby faktycznie wypocząć potrzebne jest wygodne łóżko. Nie bez znaczenia pozostają wystrój wnętrza i oświetlenie sypialni. 

Dziś przyglądamy się temu ostatniemu. Jakie lampy najlepiej się sprawdzają w sypialni? Które z nich to must have dobrze urządzonego wnętrza regeneracyjnego?

Oświetlenie główne – nie tylko sufitowe

W pierwszej kolejności należy zadbać o oświetlenie główne. W tej roli sprawdzają się klasyczne lampy wiszące, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/. Pasują zarówno do małych, jak i przestronnych sypialni. Odpowiadają za równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia. 

W niskich sypialniach lampę wiszącą można zamienić na płaski plafon. Nie będzie zajmował dużo miejsca, ponadto oprawa przylegająca do sufitu gwarantuje równomierne oświetlenie. Co więcej, lampa tej konstrukcji może zagościć bezpośrednio nad łóżkiem i nie będzie rodziła ryzyka zawadzania o nią podczas poruszania się po pomieszczeniu. 

W roli oświetlenia głównego sprawdzą się również lampy podłogowe. To odważne, lecz korzystne i ciekawe rozwiązania. Dobrze spełnią swoje funkcje wszędzie tam, gdzie domownicy wolą konstrukcje stojące, a sufit przeznaczają np. na oryginalne dekoracje. 

Lampa podłogowa, która ma za zadanie spełniać rolę oświetlenia głównego, powinna oferować dość duży klosz, aby światło swobodnie płynęło z lampy wprost do wnętrza. Można nawet zdecydować się na więcej niż jedną lampę tego typu. Ustawione symetrycznie obok dużego, eleganckiego łóżka, np. z oferty iHome24.pl, zagwarantują nie tylko dobre oświetlenie pomieszczenia, lecz również ciekawy efekt wizualny. 

Dla nocnych marków i miłośników książek

Poza oświetleniem głównym nie obejdzie się bez lamp zadaniowych. Dzięki nim możliwe jest czytanie tuż przed snem – w końcu to świetny pomysł na relaks, wyciszenie i ukojenie, a tym samym łatwiejsze zasypianie. Zdecydowanie lepiej wybrać książkę niż korzystanie z telewizji lub urządzeń mobilnych. Światło płynące z ekranów niestety rozbudza, a przecież nie tego nam trzeba. 

Jako lampy zadaniowe sprawdzą się kinkiety. Można je zainstalować nad wezgłowiem bądź nad szafkami nocnymi. Przy niewielkim, jednoosobowym łóżku zwykle wystarczy jedna tego typu konstrukcja. Co najmniej dwie są niezbędne, gdy trzeba zapewnić oświetlenie osobom śpiącym w obszernym łożu małżeńskim. 

W niewielkiej sypialni klasyczny kinkiet można zamienić na plafon. To także ciekawe pod względem estetyki rozwiązanie. 

Ci, którzy lubią nocny tryb życia i późno kładą się spać, również potrzebują oświetlenia zadaniowego. Jeszcze jedna oryginalna propozycja to już wspomniana lampa podłogowa. Można bowiem znaleźć konstrukcje, które posiadają co najmniej dwa źródła światła. Jedno z nich skierowane jest ku górze i spełnia rolę oświetlenia głównego. Drugie zaś, umieszczone zwykle na końcu elastycznego ramienia, sprawdza się jako oświetlenie zadaniowe. 

Lampy dekoracyjne

A co z wystrojem sypialni? Jeśli nie lubimy nadmiaru niepraktycznych ozdób, a sypialni chcemy nadać charakteru, wybierzmy lampy, ale zdobione, o nietypowej konstrukcji lub wyrazistych detalach. Wystarczy dobrać je zgodnie z zastosowaną aranżacją, uwzględniając, aby wszystkie punkty świetlne miały ze sobą chociaż jeden wspólny element – dla zachowania spójności wystroju. Powyższe porady pozwolą stworzyć sypialnianą przestrzeń, która stanie się domowym centrum regeneracji. 

Redakcja PKWSA