Piasek, grys, żwir i kamień a estetyczna aranżacja ogrodu

Piękny ogród to wizytówka każdej posesji. Powinien on zatem prezentować się estetycznie i ciekawie. Istotną rolę odgrywają w nim nie tylko drzewka, krzewy i pozostałe rośliny, lecz także ukształtowanie terenu. Piasek, żwir, grys i ozdobne kamienie to istotne elementy architektury krajobrazu. Tworzywa te służą nie tylko do estetycznego wykończenia podłoża, lecz także do stworzenia optymalnych warunków dla roślin.

Ziemia a ukształtowanie terenu

Przy pomocy ziemi można nie tylko wyrównać teren, lecz także usypać ozdobne pagórki. Jeśli ogród jest duży i potrzebna jest jej duża ilość, to wówczas warto zakupić piasek, który to jest oferowany w atrakcyjnych cenach. Doskonale sprawdza się on jako podłoże do sadzenia roślin oraz zakładania trawnika. Konieczne jest także stworzenie warstwy żyznej gleby, idealnej do potrzeb roślin, które to będą sadzone w poszczególnych miejscach. Pod trawnik w rolce dobrze sprawdza się torf. Podłoże to jest bardzo żyzne oraz bardzo dobrze zatrzymuje wodę.

Grys i żwir a ich rola w ogrodzie

Te kruszywa dekoracyjne doskonale sprawdzają się w aranżacji każdego ogrodu. Wyglądają one naturalnie i dobrze wtapiają się w otoczenie. Gdy kruszywa te znajdują się na na rabatach ogrodowych, to wówczas ograniczają parowanie wody oraz przyczyniają się do zmniejsza zachwaszczenia terenu. Nawet wtedy, gdy pojawią się pojedyncze chwasty, to można je w łatwy sposób wyplenić.

Kruszywa te nie rozsypują się na boki oraz nie zmieniają swego pierwotnego miejsca wskutek podmuchów wiatru. Alejki ogrodowe usypane z ich udziałem chronią korzenie roślin przed nagłymi skokami temperatury i uschnięciem oraz wykazują właściwości drenażowe. Grys i żwir to takie kruszywa, które stanowią bardzo efektowne wykończenie każdego ogrodu, niezależnie od jego wielkości oraz usytuowania.

Kamienie ozdobne a ciekawa dekoracja ogrodu

Kamienie doskonale sprawdzają się w miejscach silnie eksponowanych oraz nasłonecznionych. Pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, lecz także tworzą warstwę przepuszczalną, przez którą łatwo przesiąka woda. Dzięki temu nawet po obfitych opadach deszczu nie powstają kałuże.

Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie opaski kamiennej wokół domu, która to doskonale porządkuje przestrzeń oraz zabezpiecza ściany budynku przed wilgocią podsiąkającą z ziemi. Starannie ułożona warstwa kamienia dekoracyjnego potrafi służyć niezawodnie przez bardzo długi czas.

Obecnie kamienie ozdobne są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach. Dobrym wyborem są kruszywa Jadar – https://jadar.pl/, które potrafią w wyjątkowy sposób przyozdobić każdy ogród.

Redakcja PKWSA