Kupno mieszkania pod wynajem – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób kupuje mieszkania specjalnie z myślą o późniejszym wynajmie. Uznaje się, że taki zakup szybko się zwraca i cały czas procentuje. Jak jednak kupić i znaleźć naprawdę dobre mieszkanie pod wynajem? Sprawdź, na co watro zwrócić uwagę.

Punkt 1 – odpowiednia lokalizacja

Dobra lokalizacja mieszkania jest bardzo ważna. Zwłaszcza jeśli liczymy na zarobek z późniejszego wynajmu takiego mieszkania. Przede wszystkim jednak poleca się inwestowanie w tego typu nieruchomości w dużych miastach. Jednakże musimy pamiętać, aby lokal, którym jesteśmy zainteresowani, znajdował się w odpowiednim miejscu na mapie miasta. Mieszkanie np. w nieodpowiedniej dzielnicy lub pozbawione swobodnego dostępu do dobrych połączeń komunikacji miejskiej będzie zdecydowanie mniej popularne na rynku nieruchomości niż takie, które wolne jest od tego typu przeciwności.

Kupno mieszkania pod wynajem powinniśmy przemyśleć jeszcze z jednego powodu. Musimy odpowiedź sobie na pytanie, w jaką grupę docelową będziemy celować:

  • Studenci chętnie wybiorą mieszkania blisko uniwersytetów, aby nie musieć tracić dodatkowo pieniędzy i czasu na dojazdy;
  • Rodzice z dziećmi postawią na lokale na spokojnych osiedlach, najlepiej blisko szkół, sklepów i terenów zielonych;
  • Turyści Airbnb wybiorą za to lokale w centrum miasta, aby mieć blisko do wszystkich istotnych atrakcji, które chcą zwiedzić.

Punkt 2 – rodzaj i stan budynku

Jaki rodzaj budynku najlepiej wybrać pod wynajem? Mieszkanie w kamienicy, bloku, czy nowy lokal prosto od dewelopera? Obecnie poleca się zakup takiej nieruchomości w surowym stanie, aby móc dostosować go do indywidualnych potrzeb i przygotować ją pod przyszłych najemców. Jest to spowodowane stale malejącym zainteresowaniem mieszkaniami w blokach z „wielkiej płyty”. W obecnych czasach stawia się na nowoczesne budownictwo i architekturę, które dostosowane są do współczesnego trybu życia.

Dużym plusem inwestowania w mieszkania prosto od dewelopera jest spora popularność i ilość takich lokali na rynku nieruchomości. W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu nowoczesne mieszkania, cena czynszu w takim miejscu jest wyższa niż, np. w klasycznym bloku – co sprawia, że inwestycja w taki lokal zwraca się szybciej.

Chcesz sprawdzić, jak przedstawiają się oferty mieszkań na rynku nieruchomości? Wejdź na stronę Nieruchomosci-online.pl i zobacz, jak prezentują się lokale tego typu.

Punkt 3 – stan mieszkania oraz jego wykończenie

Mieszkania od dewelopera poleca się z wielu względów. Przede wszystkim jest ich stosunkowo duża ilość na rynku nieruchomości, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Wybierając takie mieszkanie, można przede wszystkim dostosować je od samego początku do potrzeb przyszłego wynajmu i to dość niewielkim kosztem. Nie trzeba „na dzień dobry” inwestować w remont i renowację całego wnętrza tylko od razu wykończyć według własnego uznania.

Punkt 4 – układ i funkcjonalność mieszkania

Mało kto bierze ten fakt pod uwagę, a to jeden z ważniejszych elementów mieszkania wykorzystywanego pod wynajem. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że najemcy nie lubią lokali z pokojami przechodnimi – tyczy się to zarówno osób mieszkających ze znajomymi, studentów, jak i rodzin z dziećmi.

Takie lokale często są przez te osoby odrzucane właśnie ze względu na zły układ pomieszczeń. Właśnie dlatego najlepszymi mieszkaniami pod wynajem będą lokale, które mają osobne pokoje, przez które nie da się swobodnie przechodzić. Do tego warto dodać, że wysoce cenione są mieszkania z balkonami i oddzielną kuchnią.

Redakcja PKWSA