Maty elektryczne – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Ostatnimi czasy maty podłogowe zasilane elektrycznie cieszą się coraz większą popularnością. Nie jest to jednak zaskakujące zjawisko, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie. Część osób nadal jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one tak właściwie się charakteryzują. Czym są maty elektryczne? Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? Gdzie są one stosowane? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym są maty elektryczne?

Maty elektryczne w praktyce to cienkie przewody grzewcze, które to osadzone są na siatce samoprzylepnej, która wykonana jest ze szklanego włókna. Stosuje się ją w podłogówce, czyli ogrzewaniu podłogowym, które ma coraz większą liczbę zwolenników. Wbrew pozorom zasada działania nie jest czymś skomplikowanym- kluczowy jest wolframowy kabel grzejny, który jest w stanie skutecznie zamienić prąd elektryczny w ciepło. Ogrzewa ono bliskie otoczenie danego przedmiotu. Maty elektryczne charakteryzują się tym, iż są zatopione w elastycznym kleju lub w cienkowarstwowej wylewce. Są w stanie wytrzymać punktowe przegrzanie o wartości 200 stopni Celsjusza, co z pewnością jest satysfakcjonującym wynikiem.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup mat grzewczych?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, maty elektryczne mają coraz większą liczbę zwolenników. Wiąże się to bezpośrednio z wieloma zaletami, jakie oferuje to rozwiązanie. Przede wszystkim mamy pewność co do bezpośredniego ogrzewania pod płytkami. System ten uznawany jest niemalże za bezawaryjny i bezpieczny w użytkowaniu. Montaż nie należy do najbardziej skomplikowanych, a czas jego trwania jest w zupełności satysfakcjonujący. Warto wspomnieć o tym, że użytkownicy mają duże możliwości co do regulacji temperatury w pomieszczeniu. Coroczny serwis nie jest obowiązkowy. Maty elektryczne mogą być integrowane z różnorodnymi systemami solarnymi i wiatrowymi odpowiedzialnymi za produkcję prądu. Takie rozwiązanie to gwarancja ogrzewania wybranych przez nas pomieszczeń w wybranym czasie.

Gdzie stosuje się maty elektryczne?

Maty grzewcze mają dość specyficzna budowę, w konsekwencji ich zastosowanie grzewcze jest bardzo szerokie. Przykładowo sprawdzają się do ogrzewania następujących obiektów: dom, mieszkanie, łódź, hale magazynowe, hale przemysłowe, szkoły, hotele, sklepy handlowe, kontenery, kościół, przedszkole, szpital.

Redakcja PKWSA