Mieszkanie w stylu loft – jak je urządzić?

Mimo że Ziemię zamieszkuje tyle osób, to nie da się znaleźć dwóch takich samych mieszkań. Jest to spowodowane między innymi zróżnicowaniem stylów aranżacji wnętrz i ciągłym powstawaniem nowych kanonów pięknego wystroju. Jednym ze stosunkowo najnowszych stylów jest styl industrialny, nazywany również loftem. Nierzadko budzi on kontrowersje, jednak nie można odmówić mu popularności i uznania setek architektów wnętrz. Jak dokładnie wygląda mieszkanie w stylu loft? Jak je urządzić, aby dobrze się prezentowało?

Co wyróżnia mieszkanie w stylu loft?

Pierwsze mieszkanie w stylu loft powstało ze względu na znacznie więcej czynników niż tylko wizja artystyczna architektów wnętrz. W XX wieku Amerykanie masowo likwidowali fabryki, hurtownie oraz inne zakłady przemysłowe, a nie chcąc pozbywać się dobrych budynków, wynajmowali je jako mieszkania. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, aby fabryka mogła zmienić się w piękny dom, chociażby bogato zdobiony w oparciu o styl angielski. Właśnie dlatego postanowiono po prostu przemienić przemysłowy charakter takich budynków z wady w zaletę.

W rezultacie powstał całkowicie nowy koncept aranżacyjny – mieszkanie w stylu loft. Co je cechuje? Wszystko to, co można znaleźć w fabrykach, czyli duże okna, zwisające lampy, betonowe i ceglane ściany, stalowe meble, specjalnie odkryte elementy instalacji oraz wiele innych cech. Takie pomieszczenia bez wątpienia mają swój wyjątkowy klimat, zwłaszcza jeśli użyje się wysokojakościowych elementów wystroju wnętrza. Dobrze urządzone mieszkanie w stylu loft wyróżnia się niemalże na każdej płaszczyźnie.

Czy warto mieć kominek elektryczny w salonie?

Mieszkanie w stylu loft – dla kogo?

Choć mieszkanie w stylu industrialnym jest ciekawym rozwiązaniem, to niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić. Przede wszystkim potrzeba do tego bardzo dużej przestrzeni, ponieważ próby urządzenia mieszkania o standardowych wymiarach w stylu fabrycznym zwykle kończą się ogromnym poczuciem przytłoczenia i ciasnoty. Jak duża przestrzeń to i duże koszty wynajmu lub zakupu, dlatego osoby myślące o wprowadzeniu się do gotowego mieszkania w stylu loft lub szukające lokalu specjalnie pod taką aranżację, muszą liczyć się z wysokimi wydatkami. Poza tym nie da się ukryć, że nie każdy będzie się dobrze czuł w mieszkaniu imitującym budynek przemysłowy. Oczywiście można to powiedzieć o każdym stylu aranżacyjnym, ale nie da się ukryć, że styl loft jest bardzo specyficznym rozwiązaniem. Na dodatek panują w nim głównie zimne odcienie szarości, co z pewnością zniechęci każdego miłośnika żywego wnętrza.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Kilka podpowiedzi

Podstawowe cechy stylu industrialnego wymieniliśmy w pierwszym akapicie artykułu. Warto jednak zgłębić ten temat bardziej i zwrócić uwagę na kilka ciekawych rozwiązań. Mowa tu chociażby o specjalnie postarzanych meblach, które z pewnością nadadzą industrialnemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Można też zainwestować w instalacje hydrauliczne w stylu vintage, tak aby rury, baterie, czy grzejniki nie miały typowo nowoczesnego wyglądu.

Należy wspomnieć, że aby móc cieszyć się starą cegłą na ścianach w mieszkaniu nie trzeba koniecznie kuć betonu. Na rynku znajduje się wiele ofert płytek tworzonych z poremontowej cegły, które pozwalają na stuprocentowo naturalny efekt bez niszczenia ścian. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą one również grubsze, a także nabiorą specjalnych właściwości akustycznych, skutecznie wyciszając nawet bardzo głośne dźwięki. Oczywiście można też zdecydować się na płytki z nowszej cegły, która nie będzie miała charakterystycznych dla poremontowego odpowiednika niedoskonałości.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Dokładny poradnik

Redakcja PKWSA