Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Dokładny poradnik

Urządzenie wnętrza mieszkania jest bardzo ważnym zadaniem, któremu należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i wysiłku. W końcu ma stanowić ono największą strefę komfortu i miejsce, w którym można się odciąć od zewnętrznego świata. Dlatego też właściciel mieszkania powinien zrobić wszystko aby było ono jak najbardziej przytulne i wygodne, jednocześnie wpasowując się w poczucie estetyki lokatorów. O ile gusta estetyczne są różne, to jeśli chodzi o pozostałe z wyżej wymienionych cech idealnie opisują one styl skandynawski. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Co właściwie cechuje ten rodzaj wystroju wnętrza?

Mieszkanie w stylu skandynawskim, czyli jakie?

Jak można domyśleć się po nazwie styl skandynawski narodził się w Skandynawii, dlatego jest on dopasowany do potrzeb mieszkańców tego regionu. O jakich potrzebach mowa? Cóż, nie da się ukryć, że skandynawski klimat raczej nie służy miłośnikom słonecznej pogody i wysokich temperatur. W Skandynawii praktycznie przez cały czas można liczyć na pochmurne niebo i chłodne powietrze, nie wspominając już o nocach polarnych. Dlatego też Skandynawowie robią co mogą aby jak najbardziej rozświetlić swoje mieszkania i nadać im przytulności. Z kolei takie działania potrafią naprawdę skutecznie powiększyć optycznie każde wnętrze, dlatego dla powielenia tego efektu niemalże każde mieszkanie w stylu skandynawskim cechuje minimalizm. Ponadto takie wnętrza często ozdabia się przedmiotami o wysokiej wartości sentymentalnej, na przykład fotografiami lub pamiątkami rodzinnymi.

Sprawdź, iak urządzić i zaaranżować łazienkę z małą ilością płytek

Kolory i ozdoby do mieszkania w stylu skandynawskim

Jakie kolory powinny się składać na mieszkanie w stylu skandynawskim? Najczęściej mówi się o odcieniach bieli i szarości, ponieważ to one mają największe działanie rozświetlające. Niemniej należy pamiętać, że polskie mieszkania nie mają takich samych wymagań co skandynawskie, dlatego można spokojnie decydować się na inne odcienie. Dobrym pomysłem są chociażby beżowe, jasnoniebieskie, a nawet żółte barwy. Oczywiście nikt nie zabroni użyć architektowi wnętrz innych kolorów, ponieważ najbardziej w skandynawskim mieszkaniu liczy się poczucie komfortu, a nie trzymanie się surowych zasad i ograniczeń aranżacyjnych. Często wykonywanym zabiegiem jest też wypełnianie takiego wnętrza drewnianymi wyrobami – od mebli, przez ozdoby i praktyczne narzędzia, aż po panele ścienne i podłogowe. Drewno jest ponadczasowym i najbardziej uniwersalnym materiałem, który z powodzeniem potrafi ożywić wnętrze w niemalże każdym stylu aranżacyjnym.

Kuchnia w mieszkaniu w stylu skandynawskim

Nie można zapomnieć o tym, że kuchnia i łazienka w przypadku każdego stylu aranżacyjnego znacznie różnią się od reszty pomieszczeń. Jest to spowodowane ich czysto praktycznym zastosowaniem oraz specyficznymi potrzebami tych dwóch stref mieszkania. Zatem jak powinno się urządzić kuchnię i łazienkę decydując się na mieszkanie w stylu skandynawskim?

W kuchni praktycznie zawsze stawia się na wyżej wspomniane drewno. Może ono być pomalowane, ale najlepiej sprawdzi się naturalna barwa drewna. Dlaczego? Ponieważ nadaje ona wnętrzu ciepłej i gościnnej atmosfery, a u wielu osób również wzmaga apetyt, co jest ogromnym plusem w przypadku kuchni. Najbardziej praktyczną decyzją jest tutaj duży drewniany blat, stanowiący centrum kuchni.

Łazienka w mieszkaniu w stylu skandynawskim

Z kolei w skandynawskiej łazience eksperci zalecają umieszczenie jak najwięcej bieli. Białe meble, wyposażenie, ściany… Takie rozwiązanie sprawi, że łazienka będzie dobrze oświetlona, a jednocześnie będzie budziła skojarzenia z nieskazitelną czystością. Ponadto wybór białej łazienki znacznie powiększy ją optycznie, co z pewnością docenią właściciele mniejszych łazienek.

Czy warto mieć kominek elektryczny w salonie?

Redakcja PKWSA