Jak zaplanować i zamocować oczka LED w suficie podwieszanym

Jednym z bardzo popularnych typów oświetlenia LED są oczka sufitowe, spoty czy reflektory. W każdym wypadku montaż i planowanie wygląda podobnie jeśli mamy do czynienia z sufitem podwieszanym wykonanym z płyt kartonowo-gipsowych. Jak zatem skutecznie zamocować i rozplanować oświetlenie w salonie lub innym pomieszczeniu?

Planowanie oświetlenia w suficie podwieszanym

Jeśli jesteś na etapie planowania oświetlenia, a prace jeszcze nie ruszyły, zastanów się nad dobrym rozmieszczeniem lamp. Samych oczek nie powinno montować się częściej niż 0,5 m, ale ich ilość zależy już od samego typu oczka oraz kąta padania światła, które emituje. Jedne wpuszczane są głębiej, inne mogą trochę wystawać poza płytę GK.  Dobrym rozwiązaniem zatem będzie znalezienie oczek LED już na samym początku. W instrukcji znajdziesz jego parametry.

Jeżeli tę czynność masz za sobą, pozostaje wykonanie instalacji elektrycznej. Tę najczęściej wykonuje elektryk, dlatego musisz mu oznaczyć miejsca, w których te oczka będą się znajdować – możesz to zrobić farbą lub kredą na stropie, do którego podwieszany będzie sufit z płyt GK.

Jeśli elektryk wykonał już swoją pracę, czas na osobę, która wykona sufit podwieszany. Po jego pracy będziesz mógł przystąpić do montażu samych oprawek i oświetlenia.

Montaż oprawek LED w suficie podwieszanym z płyt GK

By zamontować oczko sufitowe, musisz posiadać kilak narzędzi. Chodzi tutaj głównie o specjalne otwornice do płyt kartonowo-gipsowych. Przed przystąpieniem do wiercenia, musisz wyznaczyć oś oświetlenia by wszystkie oczka były w tej samej linii i tej samej odległości od ściany. Zapewne osoba, która wykonała sufit, wyciągnęła przewody tylko przez niewielkie dziury.

Jeśli już masz wyznaczone miejsca do wiercenia, zapoznaj się z instrukcją montażu oczek i wychwyć ważną informację, a mianowicie średnicę otworu jaką powinno wywiercić się pod dane oczko LED. Jeśli masz wymiar, znajdź odpowiednią otwornicę i wykonaj otwory w suficie.

Montaż oczek sufitowych w płycie GK

To dość prosta czynność, która nie powinna przysporzyć Ci większych problemów. Poniżej krok po kroku zobaczysz co powinieneś zrobić:

  • Wyłącz zasilanie główne!!
  • Zamocuj oprawkę LED (zwykle posiada sprężynki rozporowe, które trzeba odchylić)
  • Przeciągnij przewód przez oprawkę LED,
  • Przewód biegnący z instalacji elektrycznej połącz z porcelanką/przewodem oczka (najczęściej wykorzystuje się tutaj kostkę elektryczną lub lutuje się je na „sztywno” i izoluje.
  • Włóż żarówkę do porcelanki (jeśli jest to wtyk GU10 – wciśnij i lekko przekręć),
  • Włóż żarówkę do oprawki LED,
  • Zablokuj żarówkę „pierścieniem” ściskając go i wkładając w szczelinę oprawki,
  • Włącz zasilanie i przetestuj oświetlenie.

Jak widzisz jest kilka czynności do wykonania, ale jak tylko nabierzesz wprawy, z pewnością pójdzie Ci to szybko i sprawnie. Instrukcje i schematy o tym jak montować oczka LED w suficie z płyt kartonowo-gipsowych znajdziesz na:

https://ardant.pl/

W razie problemów zawsze znaleźć możesz przydatne video poradniki dostępne w serwisach budowlanych lub YT.

Redakcja PKWSA