Najwygodniejsze buty BHP – jakie wybrać?

Buty BHP muszą spełniać szereg zadań. Najważniejsze z nich to zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu osobie, która je nosi. Z tego względu powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy oraz solidnie wykonane. Warto też pamiętać, że jest to produkt, który należy dopasować do pory roku, podczas której będą noszone. Jakie są najwygodniejsze buty BHP? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Buty BHP, które gwarantują komfort podczas pracy

Buty BHP powinny być przede wszystkim wygodne. W końcu nosząca je osoba spędza w nich zwykle osiem, a nawet więcej godzin w ciągu dnia. Kluczową kwestią jest materiał, z jakiego wykonano cholewkę. Zwykle jest to naturalna skóra – miękka, dopasowana do stopy i jednocześnie zapewniająca komfort termiczny. Buty BHP skórzane są przewiewne i odporne na uszkodzenia. Wyposażone w specjalne wkładki, gwarantują wysoki poziom komfortu. Do pracy przy urządzeniach pozostających pod napięciem dedykowane są natomiast gumowe buty BHP zakładane na klasyczne obuwie. Podobnie jak skórzane modele, powinny być elastyczne i dobrze dopasowywać się do stopy. Ważne jest również, aby powstawały z wysokogatunkowych surowców – gumy z dodatkiem składników przeciwstarzeniowych. W ten sposób zapewnią maksymalne bezpieczeństwo i staną się inwestycją na długi czas.

Buty BHP – z czego powinna być wykonana podeszwa?

Wybierając wygodne buty BHP, warto także przyjrzeć się ich podeszwom. Istotna jest ich grubość oraz materiał, z jakiego są wykonane. W tej ostatniej kwestii zdecydowanie najlepszym surowcem jest guma. Odpowiednio sprężysta, pozwala odciążyć stawy, zapobiegając dyskomfortowi nawet po wielu godzinach pracy. Gumowe podeszwy mają ponadto właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu chronią przed upadkiem na śliskiej nawierzchni. Do pracy przy urządzeniach pod napięciem najlepiej sprawdzą się buty z wkładką antyprzebiciową zapewniające bezpieczeństwo i pozwalające maksymalnie skupić się na powierzonym zadaniu. Obuwie BHP powinno być też odpowiednio zapinane. Zarówno klasyczne sznurowadła, jak i rzepy umożliwiają właściwe dopasowanie butów do stóp. Wyjątkiem są buty elektroizolacyjne – wciągane na tradycyjne obuwie oraz kalosze. Wygodne buty BHP muszą także dopasować się do pory roku – szczególnie jeśli są przeznaczone do pracy na zewnątrz. Na jesień i zimę najbardziej odpowiednie są więc modele ocieplane. 

Redakcja PKWSA