Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Obróbka miedzi

Obróbka miedzi – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Data publikacji 23 marca 2023

Wytwarzanie produktów miedzianych, aluminiowych i stalowych nie jest takie proste.
 
To materiały, które wymagają odpowiedniego procesu obróbki. Bez dostępu do maszyn skrawających wytwarzanie półproduktów miedzianych jest praktycznie niemożliwe. Chcesz dowiedzieć się, czy miedź nadaje się do obróbki mechanicznej? W tym artykule znajdziesz kilka kluczowych informacji.

Zdecydowana większość wyrobów przemysłowych wymaga obróbki mechanicznej,
 np. skrawania. Profesjonalna obróbka miedzi jest realizowana wyłącznie przez wykwalifikowane zakłady produkcyjne. Nowoczesny sprzęt skrawający umożliwia precyzyjne obrabianie elementów miedzianych i stalowych. To m.in. koła zębate, sprężyny, a nawet zawory do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Klasyfikacja miedzi – jakie stopy wyróżniamy?

Wszystkie stopy miedzi są klasyfikowane zgodnie z normami Universal Machinability Rating. Trzy podstawowe grupy stopów miedzianych to:

  • UMR > 60% – czyli materiały specjalne projektowane tak, aby były łatwe do obróbki
     w postaci skrawania.
  • UMR 30-60% – to stopy, które są łatwe w obróbce i zachowują zadowalające właściwości przy gotowych wyrobach.
  • UMR < 30% – to odporne stopy miedzy, których obróbka jest utrudniona.

Klasyfikacja UMR uwzględnia m.in. wielkość wiórów, sposób wykończenia powierzchni oraz moc potrzebną do obróbki materiału.

Jak można obrabiać miedź? Najpopularniejsze sposoby w pigułce

Miedź to plastyczny materiał, który wykazuje idealne właściwości poddające się obróbce mechanicznej. Podczas skrawania niektórych materiałów powstają nieestetyczne narosty. Wysokie temperatury i siły oddziałujące na materiał powodują pewne skazy na tłoczonej powierzchni. W przypadku stopów miedzianych ten problem nie występuje. To oznacza, że większość metod obróbki tego materiału gwarantuje sprawną i wydajną pracę
 z doskonałymi efektami.

Miedź oraz wszystkie jej stopy można poddawać obróbce polegającej na:

  • wierceniu,
  • skrawaniu,
  • struganiu,
  • dłutowaniu,
  • frezowaniu.

Proces obróbki miedzi odbywa się najczęściej z użyciem nowoczesnych maszyn CNC. Taki sprzęt umożliwia także szlifowanie, gładzenie oraz polerowanie stopów miedzi.

Obróbka CNC miedzi – jakie ma zalety?

Metody CNC dotyczące frezowania, tłoczenia i skrawania miedzi znacznie ułatwiają produkcję wyrobów z miedzianych stopów. Starannie zaprogramowane urządzenia skrawające zapewniają wysoki poziom precyzji oraz szybkość działania. Pozostałe korzyści wynikające
 z obróbki miedzi urządzeniami CNC to:

  • Wąski zakres tolerancji błędu – decydując się na proces obróbki miedzi w ten sposób, możesz zredukować ryzyko błędu niemalże do zera.
  • Pełna automatyzacja procesów produkcyjnych – wystarczy, że wprowadzisz projekt
     do maszyny, ustalisz parametry obróbki i to wszystko.
  • Maksymalna elastyczność produkcji – urządzenia CNC możesz wykorzystać zarówno do dużych serii wytwarzania wyrobów miedzianych, jak i pojedynczych komponentów.

Z zewnętrznych usług firm zajmujących się procesem obróbki miedzianych i aluminiowych stopów mogą skorzystać zarówno zakłady przemysłowe, jak i osoby prywatne. Pamiętaj,
 że skrawanie to tylko jedna z wielu metod obróbki miedzi.

Redakcja PKWSA

Redakcja serwisu pkwsa specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych informacji z branży węglowej, energetycznej oraz budowlanej.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?