Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Wady i zalety

Grzejniki to najbardziej znany i popularny na przestrzeni lat sposób ogrzewania w domu. Jednak w ostatnim czasie wypiera je instalacja ogrzewania podłogowego. Co jest więc lepsze? Jakie są wady i zalety tych instalacji? A przede wszystkim co wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Główną zaletą widoczną już na pierwszy rzut oka jest… brak widoczności! Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca w domu, nie ma żadnych instalacji na ścianach oraz potrzeby montażu pieca oraz gospodarowania na niego miejsca. Wbrew pozorom samo ogrzewanie jest tańsze od tradycyjnych grzejników. Ciepło unosi się pionowo, idzie od podłogi, przez co jest lepiej przenoszone i odczuwalne. Komfort cieplny jest zapewniony właśnie wtedy, gdy ciepło idzie od stóp, dlatego jest to korzystniejsza metoda od tradycyjnego ogrzewania. Przy montażu instalacji jest jednak potrzeba zapewnienia odpowiedniej ochrony ciepła, aby nie uciekało w podłoże. Należy również odpowiednio zaplanować wysokość podłóg oraz ich tworzywo. Sama inwestycja jest trochę droższa od grzejników, a w przypadku awarii naprawa jest uciążliwa i droga, nie obejdzie się bez kucia w podłodze.

Ogrzewanie grzejnikowe – wady i zalety

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, musimy oddać trochę miejsca w każdym pokoju oraz wygospodarować przestrzeń na całą instalację, piec i komin. Grzejniki jednak wygrywają z instalacją w podłodze swoją szybkością. Ich nagrzewanie i rozprowadzenie temperatury jest naprawdę szybkie. Sama instalacja jest również dużo prostsza oraz ciut tańsza. Naprawy nie będą tak kosztowne, gdyż wszystko jest na wierzchu. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię kurzu zastanawiając się, czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki. Szczególnie jest to ważne, gdy w rodzinie są alergicy. Grzejniki bardzo przyczyniają się do osadzania i roznoszenia kurzu. W trudno dostępnych miejscach zbierają się roztocza, które pod wpływem temperatury wpływają drażniąco na układ oddechowy. Tego problemu nie będziemy mieli w przypadku ogrzewania podłogowego.

ogrzewanie podlogowe czy kaloryfer - kaloryfer

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw w kwestii ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, można zająć pewne stanowisko. Z zestawienia jasno wynika, że pomimo kilku wad, ogrzewanie podłogowe idzie z duchem czasu i w końcu zastąpi tradycyjne grzejniki w domach. Kiedy to nastąpi? Być może przekonamy się już za jakiś czas.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *