Jakie falowniki są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych?

Zamiana prądu stałego na prąd zmienny w instalacji elektrycznej możliwa jest dzięki falownikom. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie jest potrzebna regulacja wartości napięcia, czyli między innymi przy sterowaniu silnikami. Na jakie właściwości falownika trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Podstawowe rodzaje falowników

Przetwornice częstotliwości, potocznie nazywane falownikami, zmieniają napięcie i częstotliwość prądu zmiennego, co pozwala wpływać na prędkość obrotową oraz moment obrotowy silnika napędzającego daną maszynę. Współcześnie produkowane falowniki, dostępne na pgsystems.pl, oferują znacznie szerszy zakres funkcji niż te starsze modele, dzięki czemu dokładniej można kontrolować parametry silnika.

Dobór falownika do konkretnego modelu silnika zależy od napięcia zasilającego, mocy, prądu, obrotów i typu połączenia, a informacje te podawane są na tabliczkach znamionowych. Trzeba też określić rodzaj obciążenia i wziąć pod uwagę dodatkowe urządzenia podłączone do takiej instalacji. Nowoczesne falowniki sprawdzą się nie tylko w tych prostych układach napędowych, ale i w inteligentnych systemach automatyki przemysłowej.

Ze względu na sposób zasilania falowniki dzieli się na jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze są rzadziej spotykane i stosuje się je między innymi przy pompach i wentylatorach o niskiej mocy. Do bardziej wymagających aplikacji używa się falowników trójfazowych.

Jaki rodzaj sterowania?

Pod względem metody sterowania, falowniki dzieli się na skalarne i wektorowe. Sterowanie skalarne sprawdzi się tam, gdzie nie jest wymagane bardzo precyzyjne regulowanie prędkości obrotowej silnika. Falownik skalarny utrzymuje stałą częstotliwość, nie ma jednak kontroli nad pracą silnika, przez co jednostka napędowa jest narażona na przeciążenia. Może za to sterować kilkoma silnikami jednocześnie, co jest niemożliwe przy sterowaniu wektorowym.

Ogromną zaletą falownika wektorowego jest pełna kontrola nad zachowaniem silnika. Tego typu falownik zapewnia bardzo dokładne pomiary, steruje oddzielnie momentem i strumieniem uzwojenia, ale właśnie z tego względu jest bardziej skomplikowany w obsłudze i wymaga podania większej ilości danych, w tym takich, które nie są wymienione na tabliczce znamionowej.

Redakcja PKWSA