Pellet czy ekogroszek – jak wybrać mądrze paliwo stałe?

Wybierając opał na zimę stawiamy sobie pytanie – co wybrać? Pellet czy ekogroszek? Te dwa najpopularniejsze paliwa stałe mają swoje wady i zalety i różnią się pod różnymi względami. Dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką przed podjęciem wyboru – pellet czy ekogroszek.

Decydując się na zakup paliwa stałego myślimy o kilku rzeczach: cena, jakość, kaloryczność oraz wpływ na środowisko. Każdy opał cechuje się innymi wartościami. Wybierając odpowiedni skupmy się na najważniejszych, indywidualnych potrzebach.

Pellet jako produkt grzewczy zalicza się do biopaliw. Uzyskuje się go przez spalanie odnawialnych surowców. Z trocin, odpadów ze słomy i słonecznika tworzy się granulat, który w finalnej fazie nazywamy pelletem.

Ekogroszek tworzy się z węgla kamiennego, również w formie granulatu. Najwartościowszy jest taki o wysokiej kaloryczności oraz niskiej zawartości siarki. Dzięki temu emisja tlenków siarki jest niska, a po spaleniu nie zostaje dużo popiołu.

Zobacz również: Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Ekologia – pellet czy ekogroszek?

Dla środowiska zdecydowanie lepszy jest pellet. Mała emisja tlenku węgla oraz wytwarzanie z biomasy jest zdecydowanie lepsze niż węgiel. Pellet produkuje znacznie wyższą ilość CO2. Dodatkowo, popiół uzyskany podczas spalania tego paliwa jest naturalnym nawozem. Jednak i w tym przypadku również wygrywa z ekogroszkiem pod względem „czystości”. Pellet produkuje znacznie mniejsze ilości popiołów.

Czystość samego pomieszczenia oraz całości pieca wraz z kominem również zależy od naszego wyboru. Paliwa pochodzące z węgla zdecydowanie bardziej zanieczyszczają przez pył i popiół. Ściany, piec i sufit mogą na tym ucierpieć. Oczywiście, pellet nie jest najczystszy, ale uwalniany przez niego drzewny kurz brudzi dużo mniej.

Pellet czy ekogroszek - pellet

Co wygrywa pod względem ceny?

Ekogroszek w tej konkurencji zajmuje pierwsze miejsce. Jednak nie jest to już ta sama różnica, co przed podwyżkami cen węgla. Pellet znajduje się tuż za ekogroszkiem, dlatego wybór pomiędzy nimi jest trudny. Za tonę ekogroszku zapłacimy od 650zł, a za pellet około 700zł. Różnica jest naprawdę nieduża jak na jakość oraz wygodę w użytkowaniu. Patrząc jednak na różnice w kaloryczności, która jest dość znaczna, możemy zaoszczędzić kilkaset złotych decydując się na ekonomiczny ekogroszek w sezonie grzewczym

Wybór ekogroszek czy pellet należy do osobistych przekonań. Jeśli ważna jest dla nas czystość i ekologia z pewnością postawimy na ciut mniej ekonomiczny i droższy pellet. Dla osób liczących się z pieniędzmi i chcącymi zaoszczędzić polecamy jednak ekogroszek. Wybór pozostawiamy w państwa rękach.

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl