Pilarka ukosowa– poznaj elektronarzędzia od Metabo

Pilarka ukosowa, czyli ukośnica to narzędzie przeznaczone do precyzyjnego cięcia na różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Jej głównym zastosowaniem jest przycinanie elementów drewnianych, ale po wymianie tarczy na odpowiednią, sprzęt poradzi sobie również z tworzywem sztucznym. W artykule skupimy się na pilarkach ukosowych marki Metabo – omówimy ich zastosowanie oraz najważniejsze parametry, dzięki temu łatwiej dobierzesz ukośnicę do swoich potrzeb.

Zastosowanie pilarki ukosowej

Pilarka ukosowa jest niezastąpionym narzędziem stolarskim, którego zadaniem jest precyzyjne cięcie długich i szerokich elementów drewna oraz materiałów drewnopochodnych o różnej grubości pod wybranym kątem. Za możliwość wykonania cięć kątowych odpowiada ruchoma piła umieszczona na ramieniu narzędzia, które znajduje się na blacie roboczym. . Odpowiadają za to głównie tarcze tnące wykonane z węglików spiekanych. W innych pilarkach przed zmianą rodzaju obrabianego materiału należy zmienić też tarczę.

Piła ukośnica – podstawowe informacje

W ofercie producenta mamy modele pilarek ukosowych oznaczone różnymi symbolami. Te symbole dają nam pewne informacje o tym, z jaką pilarką mamy do czynienia, bo określają jej konstrukcję:

  • KS – pilarka bez prowadnicy,

  • KGS – pilarka z prowadnicą,

  • KGSV – pilarka z prowadnicą oraz z regulowaną prędkością silnika.

Po symbolach producent zamieszcza 2 lub 3 cyfry – oznaczają one średnicę tarczy tnącej. I tak np. ukośnica Metabo KGS 216 m to pilarka z prowadnicą o średnicy tarczy 216 mm.

Pilarki różnicuje się również pod względem mocy znamionowej silnika. Należy pamiętać, że to właśnie moc w głównej mierze odpowiada za najważniejsze możliwości elektronarzędzia. W pilarkach omawianego producenta zastosowano silniki o mocy od 1100 do 2200 W. W ukośnicach z silnikami o największej mocy znajdziemy hamulec elektryczny, który błyskawicznie zatrzymuje tarcze po wyłączeniu zasilania. To rozwiązanie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo użytkownika, ale także na komfort w trakcie pracy.

W niektórych modelach ukośnic jest możliwość płynnej zmiany ilości obrotów – dzięki temu można dopasować je do właściwości obrabianego materiału i tym samym zwiększyć precyzję prac i ich wydajność. Większość modeli ukośnic ma ruchomą głowicę tnącą – można ją swobodnie przemieszczać po prowadnicach. Takie rozwiązanie zwiększa zakres możliwości elektronarzędzia i pozwala ciąć grubsze i szersze materiały, co jest szczególnie przydatne w meblarstwie. Producent dodał również punkty ustalające z blokadą – ich zadaniem jest stabilizacja i ułatwienie ustawienia maszyny podczas cięcia, co również wpływa na komfort pracy i zwiększa dokładność każdej czynności.

pilarka

Bezpieczeństwo i komfort pracy z ukośnicą

Dodatkowym ułatwieniem podczas pracy jest podświetlenie LED – białe światło doświetla blat roboczy, a czerwony laser pomaga zwizualizować linię cięcia. Za bezpieczeństwo odpowiada szereg zabezpieczeń – od wspomnianego już hamulca uruchamiającego się po wyłączeniu zasilania, aż po dwa rodzaje osłon. Stałe, metalowe osłony zamontowano u góry narzędzia, na dole mamy osłony ruchome wykonane z wytrzymałego i bezbarwnego plastiku. Właściwie we wszystkich modelach ukośnic mamy możliwość odsysania pyłu powstałego podczas pracy – producent do urządzenia dodaje pojemny i wytrzymały worek filtracyjny, ale do systemu można podłączyć także odkurzacz przemysłowy.

Wszystkie ukośnice to elektronarzędzia mobilne, lekkie i poręczne, a przy tym bardzo stabilne – to właśnie wyróżnia markę Metabo. Sklep internetowy  Domitech to idealne miejsce, aby sprawdzić ofertę ukośnic, porównać ich parametry i dobrać dopasowane do potrzeb narzędzie.

Jak dobrać ukośnicę do zakresu pracy?

Wybierając ukośnicę do warsztatu przydomowego, zwróć uwagę, do czego będzie ona używana. Pilarki ukosowe z silnikami o średniej mocy świetnie sprawdzą się do sporadycznego przycinania elementów drewnianych lub drewnopochodnych, np. paneli lub płyt meblowych. W przypadku gdy cięcia będzie więcej, a materiały będą znacznie grubsze lub szersze i zróżnicowane – lepszym wyborem będzie ukośnica o większej mocy i wyższej prędkości obrotowej.

Warto zwrócić również uwagę na średnicę tarczy w pilarce. Tarcze o większej średnicy przeznaczone są do obróbki materiałów grubszych i większych. Na możliwości cięcia wpływa także powierzchnia blatu roboczego. W niektórych modelach zastosowano zintegrowane elementy poszerzenia stołu, które w razie potrzeby można z łatwością zdemontować.

Materiał zewnętrzny

Redakcja PKWSA