Płyty gumowe na przydomowy plac zabaw.

„Zabawa jest najwyższą formą nauki” Albert Einstein Głównym, radującym rodziców aspektem posiadania własnego domu jest ogród i podwórko. Pozwala to na przemiłą perspektywę picia ciepłej! kawy na tarasie, kiedy dzieci w zachwycie spędzają całe godziny na placu zabaw. A wiosna tuż za rogiem i wraz z ciepłymi dniami nadchodzi pora na zabawę na świeżym powietrzu. Na ciepłe dni najbardziej czekają właśnie najmłodsi, którzy kochają zabawy na słońcu.

Małpi Gaj z wykorzystaniem płyt gumowych 

Organizacja małpiego gaju często bywa jednak niemałym wyzwaniem. A pamiętajmy, że wspaniały plac zabaw, to również niespełnione marzenia rodziców, dlatego dajmy się ponieść marzeniom, podczas urządzania. Domek na drzewie, hamak lub wielka piaskownica tylko dla nas, to tylko kilka przykładów rozwiązań. Podpowiadamy jak się za to zabrać i na co szczególnie zwrócić uwagę..bo przecież ogród dla dzieci trzeba odpowiednio przygotować – w końcu to od nas zależy, jak spędzą wolny czas.

O czym pamiętać, by zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo?

I… nie chodzi o to, aby dziecko nigdy nie zaznało siniaków, guzów, zadrapań. Tego nie da się uniknąć nawet na najbardziej bezpiecznym placu zabaw, a zabawa powinna być okazją do nauki oceny ryzyka, sprawdzania swoich sił, przekraczania granic. Najlepszym wyborem będą nawierzchnie gumowe posiadające certyfikaty bezpieczeństwa, ale także atesty higieniczne PZH oraz spełniające normę dot. placów zabaw  PN-EN 1177:2019. 

Z czego można wykonać przydomowy plac zabaw

Najtańszą nawierzchnią będzie oczywiście trawa. Jej minusem jest to, że nie stanowi zabezpieczenia przed poważniejszymi urazami. Na całej powierzchni placu zabaw, lub w najbardziej newralgicznych miejscach zalecamy umieścić płyty gumowe Flexizone oraz elastyczne obrzeża gumowe. Nie należą one do drogich materiałów, za to posiadają wysokie właściwości amortyzujące i antypoślizgowe. Montaż płyt jest bardzo łatwy i szybki – a jednokierunkowy sposób łączenia płyt zwiększa ich stabilność. Bezpieczne nawierzchnie gumowe na plac zabaw są ponadto odporne na ścieranie, przebadane są pod kątem starzeniowym,  i udoskonalone tak, aby były odporne na czynniki atmosferyczne – na promieniowanie UV. Nawierzchnie z płyt gumowych na place zabaw są również mrozoodporne i łatwe w czyszczeniu. Odprowadzają również z łatwością wodę  – są wodoprzepuszczalne, dlatego nawet po deszczowym dniu nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka. Dodatkowo cechuje je wysoka jakość materiałów, solidność wykonania i doskonały wygląd – nie dochodzi tudoefektu łódkowania i wywijania się narożników płyt. Wybierając elementy do placu zabaw, pamiętaj również o tym, by poszczególne moduły miały wyłącznie bezpieczne, zaokrąglone i nieodwijające się krawędzie.

Również urządzenia do aktywności ruchowej np. trampoliny, huśtawki czy liny do wieszania- ustaw na bezpiecznej nawierzchni Flexizone, która zamortyzuje ewentualny upadek.

I pamiętajmy!

Wspaniałą formą zabezpieczenia dziecka w domu i na placu zabaw jest nauka oceny ryzyka i własnych możliwości, samodzielności. A nie da się tego osiągnąć bez podarowania dziecku wolności i szansy próbowania, aby podarować dziecku taka możliwość – przygotuj odpowiednią nawierzchnię – wybierz maty Flexizone!

Redakcja PKWSA