Pomysły na meble i dodatki do industrialnego wnętrza

Styl industrialny swój początek ma w latach 60 ubiegłego stulecia, kiedy to amerykańscy architekci masowo zaczęli przekształcać opuszczone fabryki na mieszkania. W Polsce styl ten popularny stał się dopiero około dwudziestu lat temu. Coraz większa liczba osób decyduje się na urządzenie swoich domów i mieszkań w tym nurcie. Industrialne elementy wyposażenia, oświetlenie i meble pozwolą uzyskać fabryczny klimat.

Industrialne wnętrze i jego oświetlenie

Lampy industrialne powinny wyróżniać się już na pierwszy rzut oka. Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważnym elementem fabrycznego stylu – charakterystyczne lampy kupić można na szczęście w każdym sklepie z oświetleniem.

Wnętrza industrialne to zazwyczaj całkiem spore przestrzenie, które wymagają zastosowania wiszących lamp, które nie rozpraszają światła. W ten sposób nawet największe wnętrze można efektownie oświetlić i wyróżnić w oczach odwiedzających jego niektóre elementy.

Lampy industrialne to modele najczęściej wykonane w całości z metalu. Często przybierają postać metalowych koszy bądź przypominają staroświeckie reflektory. Utrzymane są w tonacji szarej bądź czarnej, czasem występują w kolorze miedzi. Ciekawym elementem wyposażenia wnętrza będą również lampy stojące – ich surowy charakter świetnie wpisuje się w fabryczny styl.

Przeczytaj też Styl boho w mieszkaniu – modne inspiracje

Dekoracje na ścianach do industrialnego wnętrza

Pomimo tego, że industrialne wnętrze powinno mieć surowy, fabryczny charakter, nie wolno zapominać o doborze odpowiednich dekoracji ściennych.

Ciekawym elementem dekoracyjnym, jeśli chodzi o fabryczne wnętrza, będą dużych rozmiarów lustra. Można powiesić je na ścianach naprzeciwko okien, dzięki czemu rozświetlą pomieszczenie i wizualnie dodadzą mu objętości. Lustra w stylu industrialnym powinny być oprawione w surowe, proste ramy bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Zazwyczaj wykonane są z metalu, jednak nie jest to obowiązującą regułą.

Na ścianie wnętrza industrialnego doskonale będzie wyglądać również duży, metalowy, surowy zegar. Może zajmować większą część ściany i przyciągać wzrok osób wchodzących do pomieszczenia. Będzie mocnym elementem dekoracyjnym, który doda wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Meble w stylu loftowym do industrialnego wnętrza

Industrialne wnętrze wymaga również odpowiednich mebli. Zazwyczaj są to modele proste i surowe w firmie, bez żadnych elementów dekoracyjnych. W stylu fabrycznych najczęściej spotykane materiały, z jakich wykonuje się meble to metal i drewno. Czasem można spotkać też szkło, plastik czy beton.

Meble loftowe są w ostatnim czasie bardzo popularne, toteż spotkać je można niemal w każdym sklepie meblowym. Różnego rodzaju komody, szafki, półki czy też stoliki kawowe powinny być maksymalnie uproszczone i funkcjonalne.

Nie wolno zapominać o dywanie, który doda wnętrzom domowego charakteru. Najczęściej wybierane dywany to te w stonowanej, klasycznej kolorystyce. Popularne są zwłaszcza szarości, biele, beże i czerń. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać nieco bardziej kolorowy model, jednak wtedy warto zadbać o to, by reszta elementów wyposażenia była spokojna i stonowana, by zachować niezbędną równowagę.

Podsumowując, zastosowanie dodatków i elementów wyposażenia w stylu loftowym pozwala na zaaranżowanie oryginalnego i ciekawego miejsca. Urządzając mieszkanie można zdecydować się jedynie na wprowadzenie paru elementów nawiązujących do stylu fabrycznego, bądź też pójść na całość – i dopasować do niego wygląd każdego wnętrza. Urządzając domowe pomieszczenia, trzeba pamiętać o tym, że ich wygląd to nie wszystko – równie ważne jest, by były komfortowe i przyjazne.

Zobacz też, jak urządzić i zaaranżować łazienkę z małą ilością płytek

Redakcja PKWSA