Rodzaje nagrzewnic stosowane w spawalnictwie

Prace spawalnicze prowadzi się w różnych warunkach. W przypadku spawania w niskich temperaturach konieczne może okazać się dogrzanie pomieszczenia. Świetnie nadają się do tego nagrzewnice powietrza. Ze względu na źródło energii można podzielić je na gazowe, olejowe i elektryczne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje nagrzewnic powietrza i na jaki model się zdecydować?

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe nie wymagają podłączenia do źródła prądu stałego. Dzięki temu można z nich korzystać w miejscach bez działającej instalacji elektrycznej. Zarówno same nagrzewnice, jak i paliwo przeznaczone do ich zasilania są stosunkowo tanie. Za ich pomocą można więc ekonomicznie ogrzewać nawet duże pomieszczenia. Nagrzewnice gazowe mają jednak pewną zasadniczą wadę: mogą być stosowane wyłącznie w dobrze wentylowanych miejscach. Wynika to z faktu, że podczas spalania gaz wypiera tlen, co w przypadku nieodpowiedniej wentylacji grozi zaczadzeniem. W trakcie pracy nagrzewnicy gazowej powstaje także dużo pary wodnej, która może skraplać się na ścianach, przyczyniając się do rozwoju pleśni i grzybów. Poza tym po jej wyłączeniu ciepło utrzymuje się dość krótko.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe charakteryzują się wysoką wydajnością, dzięki czemu nadają się doskonale do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń. Są najdroższe w zakupie, ale jednocześnie najtańsze w eksploatacji z uwagi na zasilanie olejem opałowym lub napędowym. Występują w dwóch wersjach: z odprowadzaniem spalin lub bez. Urządzenia obu typów dostępne są w internetowym sklepie spawalniczym Spawaj.eu. Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin sprawdzają się w ogrzewaniu pomieszczeń, w których na stałe przebywają ludzie. Modele bez odprowadzania spalin przeznaczone są do stosowania w miejscach, w których występuje stały dostęp powietrza – na przykład na budowach. Całe wytwarzane przez nie ciepło jest przekazywane do ogrzewanego pomieszczenia.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne są najtańsze w zakupie, ale jednocześnie najdroższe w użytkowaniu. Z uwagi na niską wydajność przy stosunkowo dużym poborze mocy najlepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Nagrzewnice elektryczne mają jednak wiele zalet. Po pierwsze szybko nagrzewają pomieszczenie, w którym pracują. Po drugie nie potrzebują dodatkowego paliwa oraz nie emitują spalin, więc można je wykorzystywać w miejscach o słabej wentylacji. Po trzecie są proste w obsłudze, a dzięki niewielkim rozmiarom łatwo się je przenosi. Poza tym wyróżniają się najmniejszą awaryjnością ze wszystkich rodzajów nagrzewnic. Warto mieć jednak na uwadze, że nagrzewnice elektryczne o dużej mocy (powyżej 5 kW) wymagają zazwyczaj zasilania 3-fazowego.

Redakcja PKWSA