Subit – jak pozbyć się go z podłogi?

Niewiele osób wie, że jeszcze kilkanaście lat temu parkiety były mocowane przy użyciu szkodliwego dla zdrowia subitu. Dopiero po wielu latach wiadomo, że jest to materiał toksyczny, który oddziałuje na nas rakotwórczo. Warto wziąć to pod uwagę podczas remontu mieszkania. Zrywanie parkietu wymaga usunięcia kleju lub lepiku. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w przeszłości stosowano bardzo mocne masy adhezyjne, które ciężko w całości wyeliminować przy użyciu standardowych narzędzi. Przeczytaj jak usunąć subit.

Metody mechaniczne usuwania subitu

Usuwanie subitu zwykle odbywa się za pomocą metod mechanicznych, gdyż są one najskuteczniejsze. Wymaga to zastosowania specjalistycznych maszyn – oczywiście ich zakup jest niezwykle kosztowny, więc warto sprawdzić ofertę wypożyczalni maszyn budowlanych. Zazwyczaj stosuje się do tego szlifierkę lub frezarkę do betonu. Tutaj pojawia się problem, gdyż urządzenie musi posiadać odpowiednie parametry techniczne. W innym przypadku podłoga nie zostanie dostatecznie oczyszczona. Należy również wspomnieć o cenie. Wypożyczając sprzęt, jako osoba prywatna najprawdopodobniej nie unikniemy kaucji. Oczywiście na rynku funkcjonują również firmy, które jej nie wymagają, jednak są one w mniejszości. Jeżeli sprzęt zostanie zwrócony w nienaruszonym stanie, to pieniądze zostaną nam zwrócone. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wpłacenie kaucji wynoszącej np. 1000 zł. Koszt wypożyczenia zależy od cennika danej wypożyczalni. Najczęściej oscyluje on na poziomie 350-450 zł za dobę. Musimy również wziąć pod uwagę, że samodzielne przeprowadzenie prac nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W przypadku wielu osób trwa to nawet kilka dni.

Metody chemiczne usuwania subitu

Metody chemiczne opierają się na zastosowaniu rozpuszczalnika. Wykazuje on zdolność do rozpuszczania subitu. Wielką wadą tego rozwiązania jest to, że na powierzchni podłogi tworzy się trudna w usunięciu powłoka. Jest ona wynikiem zastosowania preparatów rozpuszczających. Oznacza to, że nie możemy do takiej powierzchni bezpośrednio przykleić nowych desek. Podłoga wymaga więc dalszej obróbki.

Jak usunąć subit?

Najtańszym, a zarazem najprostszym sposobem na to, aby pozbyć się starego parkietu oraz lepiku jest skorzystanie z usług fachowców. Prace przebiegną nawet kilka razy szybciej. Profesjonaliści posiadają niezbędne doświadczenie, a także nowoczesny sprzęt. Czas trwania usługi zależy od powierzchni parkietu, jednak bardzo często odbywa się to w ciągu jednego dnia. Wycena uzależniona jest od metrażu danego wnętrza. Tego typu usługi nie są jednak drogie, a więc ta opcja opłaca nam się najbardziej.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *