Segmenty na sprzedaż – od czego zależy ich cena?

Segmenty pojawiają się w ofercie firm zajmujących się obrotem nieruchomości. Jednak można zauważyć, że ich ceny bywają bardzo różne i to niektórych z nas może zdziwić. Skąd taka rozbieżność w cenach? Od czego zależą koszty segmentów na sprzedaż? Okazuje się, że cenę wpływa wiele różnego typu czynników i poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

 

Stan techniczny nieruchomości na sprzedaż

 

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że cennik segmentu na sprzedaż zależy w dużej mierze od tego, z jakim rodzajem nieruchomości mamy do czynienia. Innych cen należy spodziewać się za segment z rynku pierwotnego, a innych za segment z rynku wtórnego, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dość starym budownictwem. Wiadomo, że segmenty na sprzedaż z rynku pierwotnego mogą wydawać się droższe, zwłaszcza jeśli tylko powierzchownie porównamy poszczególne oferty.

 

Jednak wystarczy poświęcić więcej czasu na ustalenie stanu technicznego domu z rynku wtórnego, by zauważyć, że ostateczne koszty mogą okazać się jeszcze wyższe, bo możliwe, ze najpierw będziemy musieli wykonać gruntowny remont. W przypadku segmentu z rynku pierwotnego takich problemów nie ma, ponieważ jedyne koszty, jakie nas będą czekać, to wykończenia swojego wymarzonego domu.

 

Metraż i wygląd segmentu na sprzedaż

 

Na cenę segmentu na sprzedaż wpływa również wybrany metraż, czyli po prostu wielkość nieruchomości. Innych cen należy spodziewać się za segment, którego wielkość nie przekracza 100 m2, a innych, gdy mówimy o segmencie wielkości 135 m2, czy nawet 150 m2.

 

Wiadomo, że kluczowe znaczenie będzie mieć również rozkład i ilość pomieszczeń, jak również zagospodarowanie terenu, ponieważ im lepiej przygotowana nieruchomość, tym większe koszty. Jednak ma to też swoje plusy, ponieważ ostatecznie będzie nas czekać o wiele mniej pracy przy wykończeniu wymarzonego domu.

 

Lokalizacja segmentu na sprzedaż

 

Na ostateczną cenę nieruchomości wpływa również lokalizacja, czy po prostu to, gdzie leży segment. W tym przypadku praktyka pokazuje, że najwyższych cen należy spodziewać się w dużych miastach, a więc w Warszawie, Krakowie, czy nawet we Wrocławiu. Dodatkowo wyższe ceny za segment mogą pojawić się w najpopularniejszych miastach, czy miasteczkach.

 

Niższe ceny za segment będą czekać za to w okolicach wspomnianych miast, więc jeśli liczymy na oszczędności, to warto mieć to na uwadze. Równie ważne jest to, czy planujemy zakup segmentu w miejscu dobrze zagospodarowanym, ponieważ im łatwiejszy dostęp do sklepów i punktów usługowych, tym ceny mogą okazać się wyższe, ale wiadomo, że wtedy zapewniamy sobie większą wygodę, ponieważ nie będzie trudności ze zrobieniem zakupów, czy zapłatą rachunków.

 

 

 

Redakcja PKWSA