Szafy do sypialni – jak wybierać?

Domowa sypialnia to przestrzeń do odpoczynku i regeneracji. Dlatego musi być przytulna i sprzyjająca komfortowemu zasypianiu. Aby nie przytłoczyć jej nadmiarem bibelotów, warto dobrze dobrać meble do przechowywania. A jaka powinna być szafa do sypialni? Czym kierować się podczas kupowania tego wyposażenia? Podpowiadamy!

Przestrzeń sypialni a wybór szaf

Pierwsza kwestia to wymiary mebla. W jaki sposób je ustalić? Wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz. W sporym pomieszczeniu można pozwolić sobie na dwu- lub nawet trójdrzwiowy, niezwykle pojemny mebel. Tutaj da się też wybierać pomiędzy drzwiami uchylnymi i przesuwnymi. Tymczasem w niewielkim pokoju sypialnianym lepiej sprawdzi się mniejszy mebel – np. narożny lub jednoskrzydłowy. Warto wówczas postawić na przesuwne drzwi, które nie wymagają dodatkowego miejsca przed frontem.

Im więcej domowników, tym większa szafa się przyda. Jednoosobowy mebel jest z pewnością bardziej kompaktowy. Dla pary potrzeba będzie tymczasem większej przestrzeni przechowywania. Znaczenie ma także to, jakie przedmioty będą tam składowane. Minimaliści na pewno mają tu łatwiejsze zadanie. Garderoba kapsułkowa nie wymaga bowiem tyle miejsca, co zwykła przestrzeń na: odzież, zapasowe ręczniki i dodatkowe komplety pościeli. Mając ponadto łóżko z pojemnikiem na pościel, zyskuje się więcej możliwości.

Szafa dopasowana do stylu aranżacji pomieszczenia

Meble w sypialni tworzą zazwyczaj aranżacyjną bazę. Łóżko, szafa, komoda czy nocne stoliki – wszystko to powinno ze sobą współgrać. Warto pamiętać, że współczesne szafy (https://www.komandor.pl/meble/szafy) to nie tylko praktyczne przestrzenie do przechowywania. To również istotne elementy całej estetyki pomieszczenia. Dlatego nie mogą być wybierane przypadkowo. Najlepiej zdecydować się na meble, skonstruowane na indywidualne zamówienie. Dzięki temu można zyskać szafę na wymiar, a dodatkowo wykonaną w niemal dowolnej stylistyce – np.:

  • prostą z gładkimi i błyszczącymi frontami, pasującą do nurtu minimalistycznego lub nowoczesnego,
  • wyposażoną w ciemne profile i przeszklenia – w sam raz do loftów,
  • zrobioną w całości z jasnego drewna, idealną do aranżacji skandynawskich,
  • białą z niebieskimi elementami – nadającą się do popularnego stylu marynistycznego.

To kilka propozycji pokazujących, jak dobór poszczególnych komponentów pozwala dopasować mebel do wybranego stylu wystroju.

Sprawdź również: Jak podzielić pokój na dwie strefy?

Szafa sypialniana – co warto w niej mieć?

Znając już wymiary mebla i mając pomysł na jego wygląd, warto zająć się planowaniem jego wnętrza. Przemyślany dobór akcesoriów do szafy pozwoli utrzymać w niej ład i ułatwi wydobywanie potrzebnych rzeczy. W wyposażeniu do sypialni powinny znaleźć się:

  • klasyczne półki i wieszaki – na garderobę składaną i wiszącą,
  • kosze na świeżą pościel lub ręczniki (cyrkulacja powietrza pozwala dłużej zachować zapach wypranej bielizny sypialnianej),
  • szuflady na bieliznę bądź dodatki,
  • odpowiednie elementy oświetlenia, ułatwiające dostanie się do wszelkich przedmiotów.

Dokładny podział wnętrza mebla jest podyktowany kilkoma czynnikami. Po pierwsze – znaczenie ma fakt, czy w innej części domu jest już miejsce na garderobę. Po drugie – kluczowe jest, ile osób będzie korzystać z szafy. I wreszcie, liczy się przestrzeń. Im więcej jej masz do dyspozycji, tym szersze możliwości, jeśli chodzi o układ wnętrza.

Meble w sypialni to ważny element aranżacji tego pomieszczenia. Mogą one kreować tło dla wyrazistych dodatków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby szafa sama w sobie stanowiła mocniejszy akcent. Tak czy inaczej, zrobiona na zamówienie szafa najlepiej wypełni dostępną przestrzeń i uczyni wnętrze cieplejszym wizualnie. Komandor (https://www.komandor.pl/) ma nawet specjalną aplikację do samodzielnego projektowania szaf. Sprawdź!

Może Cię również zainteresować, jak zaprojektować szafę ubraniową: https://dompelenpomyslow.pl/szafa-ubraniowa-narozna-jak-ja-zaprojektowac/

Redakcja PKWSA