Technika grzewcza: radzimy, jak rozwiązać problem wycieków ze zbiorników dwupłaszczowych

Materiały niskiej jakości bardzo często wpływają na bezpieczeństwo eksploatacji instalacji. Powszechnym problemem, spotykanym w zbiornikach dwupłaszczowych stosowanych do przechowywania cieczy palnych, są wycieki. Sprawdźmy, jak można im zapobiec dzięki nowoczesnej technice grzewczej i sanitarnej.

Wyciek ze zbiornika: podstawowe zagrożenie dla środowiska

Przechowywanie cieczy palnych, ale również innych substancji, które mogą wpłynąć na stan środowiska naturalnego, wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i dodatkowymi czynnikami ryzyka. Co oczywiste, jest również szczegółowo regulowane przez obowiązujące przepisy, w tym rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listo pada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Zbiorniki dwupłaszczowe, jakie zwykle wykorzystuje się w tym celu, muszą wyróżniać się więc najwyższą jakością i trwałością zarówno w przypadku ich montażu na powierzchni, jak i pod ziemią. Stabilna konstrukcja to jednak nie wszystko. Nadal są narażone na ryzyko rozszczelnienia, a to może oznaczać nie tylko straty materialne, ale również m.in. skażenie wód. Poza oczywistym uszczerbkiem dla środowiska naturalnego wiąże się to również z wysokimi karami.

Sprzęt do detekcji wycieków

Aby zabezpieczyć tego typu zbiorniki i skomplikowane instalacje, które im towarzyszą, należy postawić na zaawansowaną armaturę zabezpieczającą i systemy detekcji wycieków. Jednym z nich jest urządzenie dostarczane przez producenta techniki grzewczej AFRISO, o którym przeczytasz na stronie https://afriso.pl/

W asortymencie firmy znajdziesz między innymi: 

  • Detektor wycieku przystosowany do działania w ramach składowania podziemnego i naziemnego cieczy niepalnych i palnych (AI, AII, AIII oraz B). Składa się z sondy, zbiornika cieczy detekcyjnej oraz sygnalizatora. W przypadku obniżenia poziomu cieczy między płaszczami i w zbiorniku detekcyjnym zostanie uruchomiony alarm. 

  • Nadciśnieniowy detektor wycieku uruchamia się, jeżeli kontrolne nadciśnienie opadnie do ustalonej wartości. Konieczne jest przy tym zapewnienie temperatury powyżej 0°C i niskiej wilgotności powietrza.

Poza tym dostępne są również między innymi detektory wycieków z rurociągów dwupłaszczowych, podciśnieniowe detektory wycieków, a także płaszcze wewnętrzne zbiorników wyposażone w układ szczelności.

Wysokiej jakości technika grzewcza to podstawa

Oczywiście składowanie paliw i cieczy łatwopalnych to wyjątkowy obszar, który wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań. Ale profesjonalne urządzenia i elementy składowe instalacji są dostępne również dla instalatorów instalacji C.W.U. czy C.O. 

W każdym przypadku warto zwracać uwagę przede wszystkim na materiały i urządzenia tworzone przez innowacyjnych producentów oraz weryfikować ich zgodność z normami i obciążenia, pod jakimi mogą być eksploatowane. Dzięki temu odpowiednio zabezpieczysz wykorzystywane w domu układy i urządzenia, ograniczając ryzyko wystąpienia awarii. 

Gdzie szukać sprzętu godnego zaufania?

Produktu do instalacji C.O. czy C.W.U. są dziś naprawdę łatwo dostępne. Nadal sprawdzony partner, który będzie w stanie zapewnić łatwy dostęp do wszystkich wymaganych produktów, jest jednak na wagę złota. Weryfikacja strony producenta to znakomite źródło danych dotyczących charakterystyki poszczególnych elementów, ale także ich dostępności. Błyskawicznie ustalisz, gdzie uda Ci się je kupić lub złożysz zamówienie online.

Materiał zewnętrzny

Redakcja PKWSA