Znaczenie technologii CNC we współczesnym przemyśle

Obróbka skrawaniem CNC to technologia, która pozwala numerycznie sterować różnego rodzaju urządzeniami przemysłowymi. Obecnie szeroko wykorzystuje się jej możliwości do obróbki drewna czy metali. Dzięki swojej precyzji obróbka skrawaniem CNC znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu czy niedokładności ludzkiej. 

Co to jest obróbka CNC?

Najprościej, metodę obróbki CNC można opisać jako technologię służącą do wytwarzania precyzyjnych elementów, za pomocą komputerowo sterowanej maszyny. Takie urządzenie może działać samodzielne, bądź zostać połączone z innymi elementami linii produkcyjnej. Pozwala to na zredukowanie ludzkiej roli w całym procesie, co oczywiście przekłada się również na zmniejszenie częstotliwości występowania błędów. Maszyny CNC znajdziemy obecnie w wielu gałęziach produkcji, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych, które wymagają wytworzenia i przerobienia dużej ilości drobnych elementów.

Obróbka CNC – zalety

Dlaczego metoda obróbki skrawaniem CNC jest stosowana na tak szeroką skalę? Urządzenia CNC posiadają przewagę nad ręczną obróbką pod wieloma względami, jednak jako najważniejszy z nich można wymienić możliwość znaczącego podniesienia wydajności produkcji. Tempo, w jakim będą pracować maszyny, można precyzyjnie dostosować do nakładu produkcji, jaki jest wymagany w danym zamówieniu. Kolejną bezdyskusyjną zaletą jest o wiele wyższa jakość produktów, jakie możemy uzyskać dzięki zastosowaniu tej technologii. Maszyny tego typu są w stanie bardzo dokładnie odtworzyć nawet bardzo drobne detale. Produkty wykonane bądź wykańczane przez urządzenia CNC mają najczęściej bardzo gładkie powierzchnie, co pozwala oszczędzić czas i środki na ich ponownym szlifowaniu. Dzięki temu, że tego typu maszyny są precyzyjnie programowane, można zmaksymalizować wykorzystanie dostępnego materiału. Przekłada się to oczywiście na zmniejszenie strat w procesie produkcji.

Zastosowania obróbki CNC

Jeśli chcielibyśmy się zastanowić nad tym, gdzie możemy spotkać się z elementami wykonanymi metodą CNC, odpowiedź będzie brzmiała- w zasadzie wszędzie. Takie elementy stosuje się w samolotach, samochodach, a blachy gięte przy pomocy urządzeń CNC w obudowach większości sprzętów AGD. Podsumowując, można się spodziewać jeszcze większego wzrostu zapotrzebowania na tego typu urządzenia w zakładach produkcyjnych. Nie będzie przesadą nawet stwierdzenie, że tą technologię można uważać za przyszłość wielu gałęzi produkcyjnych, jako że dzięki niej w ostatnim czasie wydajność wielu zakładów znacząco wzrosła. 

Redakcja PKWSA