Typy kabli wielożyłowych i ich zastosowanie (wewnętrzne, zewnętrzne, płaskie, okrągłe)

Osoby, które choćby w minimalnym stopniu interesują się nowinkami technologicznymi zapewne zaznajomione są z tematyką komunikacji przemysłowej oraz z faktem, że najczęściej wymaga ona wykorzystania tak zwanych kabli wielożyłowych. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej i sprawdzić, czym się charakteryzują oraz co sprawia, że są tak niezwykle popularne.

Na samym początku powiedzieć należy, że kable wielożyłowe to bardzo szeroka kategoria, z której to wyszczególnić można rozliczne podkategorie. Dość powiedzieć, że na rynku mamy obecnie dostęp do szerokiej palety okablowania wewnętrznego, zewnętrznego, płaskiego, czy w końcu okrągłego. Wszystkie je łączy jednakże przeznaczenie – są one zwyczajowo wykorzystywane do transmisji danych przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnej podatności na zewnętrzne zakłócenia. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu rzeczonych produktów z materiałów z najwyższej półki. Bazą kabla wielożyłowego są przewody wykonane z miedzi, a dodatkowo ocynkowane celem ograniczenia szybkości ich zużywania się oraz pogarszania możliwości transmisyjnych. Każda z takich żył powleczona jest jedną lub kilkoma warstwami gumy ochronnej, a także posiada ekran chroniący przed zakłóceniami.

Dzięki takiej konstrukcji, okablowanie takie stosowane może być zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Nie jest mu także straszna nadmierna wilgoć oraz temperatura utrzymująca się w zakresie od minus czterdziestu do nawet plus osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Warto też dodać, że przewody przystosowane do komunikacji przemysłowej cechują się ponadprzeciętną wręcz uniwersalnością, bowiem mogą one być wykorzystywane w systemach bazujących na takich protokołach jak na przykład BACnet MS/TP, Linknet, MODbus RTU, które to są najczęściej wykorzystywane w fabrykach i zakładach produkcyjnych na terenie naszego kraju.  

Na uwagę zasługuje również fakt, iż wszystkie z takich produktów powstają z materiałów bezhalogenowych, a więc takich które w przypadku zaprószenia ognia oraz powstania zapłonu nie będą emitowały dużych ilości szarego, gryzącego dymu, który to mógłby sprawdzić, że akcja ewakuacyjno-gaśnicza ciągnęłaby się długimi godzinami. Zamiast tego, płonący kabel wielożyłowy generuje niewielkie ilości niemalże przezroczystych oparów, które to w jedynie minimalnym stopniu wpływać będą na samopoczucie osób znajdujących się w jego pobliżu, a więc usunięcie ich z budynku przez ekspertów nie będzie stanowiło jakiegokolwiek problemów. Producenci coraz częściej dokładają też starań, aby wyroby nie rozprzestrzeniały ognia na pojedynczym kablu, co pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ponoszone przez osobę decydującą się na takie rozwiązanie straty w przypadku pojawienia się ognia na terenie budynku przemysłowego. Jeżeli i Państwo pragnęliby stać się szczęśliwymi posiadaczami nie tylko nad wyraz wydajnego, ale i w pełni bezpiecznego okablowania wielożyłowego, serdecznie zapraszamy do nawiązania kontaktu z naszym przedsiębiorstwem – jesteśmy wręcz przekonani, że będziemy w stanie Państwu pomóc dokonać właściwego wyboru! 

Redakcja PKWSA