Uchwyty do szkła – zastosowanie w nowoczesnym budownictwie

Szkło jest materiałem, który znajduje szerokie zastosowanie budownictwie. Jest wykorzystywane nie tylko do wypełniania ram okiennych, ale również do dekoracji i tworzenia konstrukcji użytkowych. Stanowi efektowne wykończenie elewacji, jest doskonałe do budowy ścianek działowych oraz do wykładania powierzchni ścian, w zastępstwie tradycyjnej ceramiki. Do montażu elementów na ścianach czy schodach służą specjalne uchwyty do szkła.

Mocowanie szkła a jego cechy fizyczne

Szkło jest materiałem o wielu zaletach. Wyróżnia się uniwersalną barwą, dzięki której pasuje do niemal każdej aranżacji. Jest łatwe do utrzymania w czystości, higieniczne i podatne na oklejanie. Ozdobione specjalnymi foliami z nadrukiem doskonale zastępuje panele kuchenne czy ścianki dzielące biuro na boksy. Może też być barwione, hartowane, klejone warstwowo oraz wzmacniane na wiele innych sposobów. 

Pomimo tych atutów jest też materiałem o dużej kruchości i skłonności do powstawania naprężeń. Są one poważnym zagrożeniem zwłaszcza dla dużych tafli, które pod ich wpływem mogą pękać. Cechy fizyczne materiału sprawiają, że mocowanie szkła wymaga stosowania specjalnych technik. Są nimi stalowe uchwyty do szyb balustrad czy mocowania szkła do ścian budynku. Zapewniają one nie tylko solidne przytwierdzenie szyby do powierzchni ściany czy konstrukcji barierki. Są też rodzajem elastycznego amortyzatora, który przejmuje siły naprężeń i zmniejsza ryzyko uszkodzenia materiału.

Uchwyty mocujące do szkła – rodzaje i przeznaczenie

Do mocowania szyb wykorzystuje się specjalne uchwyty mocujące do szkła ze stali nierdzewnej, których producentem jest firma Womet. Ich specyficzna konstrukcja nie tylko pozwala na utrzymanie tafli w stabilnej, nieruchomej pozycji. Niektóre typy uchwytów, takie jak np. rotule, są wyposażone w elastyczne amortyzatory, wykonany z gumy lub odpowiedniego tworzywa sztucznego. Jeśli umieszczona między nimi szyba ulega naprężeniu pod wpływem czynników zewnętrznych, amortyzator poddaje się, niwelując ją. 

Uchwyty do mocowania szkła różnią się zależnie od tego, jaki element mają utrzymywać. W sklepie firmy Womet są dostępne między innymi:

  • uchwyty mocujące do szkła punktowe – tzw. rotule, standardowe, z dystansem, przegubowe,
  • uchwyty do szkła typu ściana-szyba,
  • uchwyty do szkła typu szyba-naciąg,
  • mocowanie szkła podwójne typu szyba-ściana i szyba-naciąg.

Poza wymienionymi produktami w budownictwie wykorzystuje się też rozmaite okucia do szkła, które chronią krawędzie i narożniki szyb. Zaliczają się też do nich wszystkie elementy przeznaczone do konstrukcji zawiasów oraz uchwyty do szkła przeznaczone do otwierania i zamykania bez dotykania tafli szklanej. Do produktów dedykowanych zaliczają się rozmaite uchwyty do półek szklanych oraz uchwyty do szyb balustrad.

Zastosowanie uchwytów w budownictwie

Możliwości wykorzystania uchwytów do szkła w budownictwie są równie szerokie, jak samo stosowanie szyb. Rotula o odpowiednich wymiarach doskonale sprawdzi się podczas montażu tafli szklanych na elewacji budynku. Elastyczny amortyzator ma tu bardzo duże znaczenie, gdyż ściany zewnętrzne – zwłaszcza w wysokościowcach – są szczególnie narażone na silne podmuchy wiatru i zacinający deszcz. 

Z kolei we wnętrzach są niezastąpione okucia do szkła – w tym wspomniane już zawiasy i uchwyty do otwierania. Ich montaż jest niezbędny w każdych drzwiach szklanych, nie tylko wejściowych, ale i w szafkach, gablotkach czy boksach. W sklepie firmy Womet można też znaleźć specjalne naciągacze oraz zestawy mocowania daszków szklanych.

Redakcja PKWSA