Dom z ogrodem, czy bez? Nie popełnij błędu! Podpowiadamy.

W dzisiejszych czasach zieleń miejska, zieleń wokół domu to niebywały skarb, szczególnie biorąc pod uwagę coraz to większą ilość betonu w miastach i zurbanizowanie tak naprawdę każdej dostępnej w nich przestrzeni. Zielone skwery, parki miejskie są bardzo chętnie odwiedzanymi miejscami w miastach przez mieszkańców, ze względu na kojący wpływ natury, a także to, że w lecie pod koronami drzew, łatwiej jest o ochronę przed słońcem.

Miasta modernizują i rewitalizują zabytkowe centrum Starego Miasta, niestety zdarza się, że w planach budowy widać efekt „betonozy”, a przecież zieleń w miastach, łatwy dostęp do parków miejskich, jest jednym z czynników wpływających na jakość życia mieszkańców.

Betonoza w miastach, czy to dobry kierunek?

Planując budowę domu lub jego kupna, kierujemy się wygodą i stajemy przed wyborem – dom w mieście, z bliską lokalizacją do sklepów, szkół, centrum miasta, ale dom pośród betonu i bez ogrodu, czy dom poza miastem lub na obrzeżach, z ogrodem i zielenią wokół niego. Podpowiadamy dlaczego własny kawałek zieleni jest tak ważny dla poprawy jakości naszego życia.

Parki miejskie – enklawa zieleni, coraz chętniej odwiedzana przez miejscowych i turystów

Z parków miejskich korzystamy tak naprawdę przez cały rok. To w nich w weekend możemy rozpocząć dzień, uprawiając jogging czy spacerując z psem. W parku możemy wybrać się na spokojną przechadzkę z dzieckiem, nie martwiąc się o hałasy miasta. Zimą warto wybrać się na rodzinny wypad na sanki, a latem poszaleć z badmintonem na pikniku z przyjaciółmi. Bez wątpienia parki miejskie były istotne od czasów ich powstania, jednak nie da się oprzeć wrażeniu, że aktualnie są jeszcze bardziej cenne, ponieważ gdzie tylko się nie obejrzymy, widzimy powstające to wciąż nowe inwestycje, osiedla i tak zwaną betonozę, która jest silnie widoczna nawet na starówkach miast. Dlatego te zielone, dostępne dla wszystkich mieszkańców przestrzenie są bardzo chętnie wykorzystywane.

Znajdujemy w nich niezliczone miejsca do spacerowania, a także jeżdżenia na rowerze czy rolkach. Parki są rozbudowywane i ulepszana jest infrastruktura dla pieszych – przestają królować jednolite ciężkie chodniki, a budowane są mozaiki wykorzystujące atrakcyjne dla oka i wytrzymałe płyty chodnikowe, pojawiają się wygodniejsze ławki i specjalnie stworzone miejsca odpoczynku wpisane w kompozycję parku miejskiego (np. wakeparki).

W niektórych parkach miejskich znajdziemy boiska do różnych gier jak koszykówka, siatkówka, a także stoliki do szachów czy amfiteatry. Dzięki temu są to miejsca służące odpoczynkowi i rekreacji, w których możemy czuć się prawie jak w lesie, być blisko z naturą, a jednak nie trzeba po to jechać poza miasto.

Pojawiające się udogodnienia pokazują potrzebę dbania o rozwój zieleni w miastach, doceniają ją szczególnie ci, którzy jej nie mają w przydomowym zaciszu. Zieleń miejska jest jednym z czynników determinujących jakość życia mieszkańców. To ona uspokaja swoim zielonym odcieniem, daje schronienie od upału i urozmaica „betonozę”.

Najpopularniejsze parki miejskie w Polsce

Parki miejskie zaczęto zakładać w Europie już w XVIII wieku, a w wieku XIX idea ta, stała się bardzo popularna. Był to czas, gdy rewolucja przemysłowa spowodowała zanieczyszczenie i przeludnienie miast przez powstające wciąż nowe fabryki. W związku z tym działacze społeczni zaczęli tworzyć zielone tereny, które były otwarte dla wszystkich. Była to swego rodzaju nowość, do tej pory skwery i ogrody miejskie, były bowiem dostępne jedynie dla wyższych grup społecznych. Od tej pory, zieleńce miejskie stały się publicznymi przestrzeniami, dostępnymi dla wszystkich mieszkańców i tak jest do dziś. W Polsce możemy poszczycić się wieloma pięknymi, zapierającymi dech w piersiach parkami. W prawie każdym polskim mieście możemy znaleźć park, który odwiedzają nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. Nie ma co się dziwić — odwiedzenie Łazienek Królewskich w Warszawie czy Plantów w Krakowie to wspaniałe doświadczenie dla każdej przyjezdnej osoby. A jakie są największe parki miejskie w Polsce?

Miejski Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy

Na pierwszym miejscu pod względem powierzchni plasuje się park Myślęcinek, znajdujący się w Bydgoszczy zaledwie 3 km od centrum. Ma on prawie 830 hektarów pięknych zielonych terenów, warto tu jednak wspomnieć, że jego znaczną część stanowi Gdański las naturalny, który nie jest parkiem miejskim we właściwym sensie, dlatego powszechnie uważa się, że największym parkiem miejskim w Polsce jest Park Śląski w Chorzowie (około 600 ha).

Istnieją więc spory, czy faktycznie Myślęcinek można uznać w całości za park miejski i plasować na pierwszym miejscu pod względem wielkości. Jednak niezależnie od tego, park ten słynie głównie ze stawów — zbiorniki wodne obejmują 18,5 hektarów (2% powierzchni parku), a największy z nich ma 10,3 hektara. Na największym z nich znajduje się nawet wyspa zwana ptasią, która swój przydomek otrzymała ze względu na wielką ilość odwiedzających ją mew i rybitw. Prócz stawów, słynnym miejscem jest Polana Różopole, na której odbywają się koncerty, festiwale, wydarzenia sportowe i pikniki. To miejsce, które zna każdy mieszkaniec Bydgoszczy, a sam park zajmuje aż 4,7% powierzchni całego miasta. Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek posiada również swoje ośrodki, takie jak: ZOO, park rozrywki, ogród botaniczny, ośrodek rekreacji konnej, stok narciarski czy centrum edukacji ekologicznej. To naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Polski.

Park Śląski w Chorzowie

Kolejnym pod względem wielkości parkiem miejskim jest Park Śląski znajdujący się w Chorzowie, zajmujący powierzchnię ponad 600 hektarów. Park ten nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska. Tereny śląskie kojarzone są zazwyczaj z fabrykami i wielkimi kominami, jednak jak widać, nie brakuje tam przepięknych terenów zielonych. Jest to miejsce porośnięte ponad 3,5 milionem drzew. Znajduje się tu również najdłuższa w Europie kolejka linowa nizinna, a także wspaniałe ZOO, gdzie zobaczymy zwierzęta z całego świata. Jednak to nie wszystko, Park Śląski to również wspaniały stadion sportowy, a także największy w Polsce lunapark Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Warto wspomnieć tu również o największym i najstarszym w Polsce Planetarium Śląskim. Naprawdę, ilość atrakcji tego parku miejskiego zaskakuje i zachwyca.

Warszawskie Łazienki Królewskie

Z kolei jednym z najbardziej znanych parków miejskich, uznawanych za wyjątkowy zabytek są warszawskie Łazienki Królewskie. Jest to w zasadzie zespół parkowo — pałacowy, który ma 76 hektarów powierzchni i znajduje się w zasadzie w ścisłym centrum stolicy, dotrzemy do niego, kierując się na południe od Starego Miasta. W skład całego kompleksu prócz przepięknych terenów zielonych wchodzą m.in. Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Biały Domek, Stara Pomarańczarnia, Ermitaż, Świątynia Egipska, Belweder i pomnik Fryderyka Chopina. Jest to miejsce wytchnienia, ale i napawanie się sztuką bowiem regularnie odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne takie jak wystawy, koncerty Chopinowskie, pokazy i wykłady. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które wyróżnia się wieloma wolnostojącymi rzeźbami i niezwykłą architekturą. Historia Łazienek Królewskich sięga XVII wieku. To właśnie wtedy na terenach Ujazdowa powstała willa — pawilon ogrodowy z łaźnią — zwana później Łazienką. Zbudowano również dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia.

Nie da się ukryć, że współcześnie parki miejskie to płuca miast, dające tlen, ochłodę w upał, mocno odczuwalny w betonowym mieście, a także chwile wytchnienia od szarej codzienności. Ich rosnąca popularność powinna dać do myślenia, skoro naturalnie ciągnie nas do zielonych terenów w miastach, to czy nie warto poddać się tej sile i samemu zadbać o swój zielony kącik wokół domu?

Redakcja PKWSA