Zastosowanie gruzu po budowie

Gruz, jako odpad budowlany, nie jest ujęty w prawie śmieciowym, przez co nie można go umieszczać w zbiornikach przeznaczonych na odpady komunalne. Oznacza to, że po budowie należy ze własnym zakresie zadbać o jego bezpieczny i legalny wywóz. Są jednak inne formy zastosowania gruzu niż jego wywóz i sprzedaż.

Utwardzenie drogi gruzem

Przy użyciu gruzu można w łatwy sposób utwardzić dowolne podłoże, na przykład drogę, podjazd, chodnik, ścieżkę spacerową i inne grunty, które wymagają wzmocnienia. Gruz często wykorzystuje się pod podłoże gliniaste.

Sprzedaż gruzu

Na rynku istnieje wiele firm, które interesuje skup gruzu. To specjaliści, którzy znają się na procedurze wywozu gruzu, dzięki czemu nie tylko można sprzedać odpad budowlany, ale także usunąć go w sposób zgodny z przepisami prawa. 

Podbudowa pod taras

Gruz może być wykorzystywany do utwardzenia podłoża pod taras. Z jego pomocą można wykonać podbudowę w kilku prostych krokach:

  1. Wyłożyć folię na teren pod taras.
  2. Wysypać gruz i piasek lub suchy beton.
  3. Wykonać cienką wylewkę betonową.
  4. Położyć kostkę lub płytki ceramiczne.

Mała architektura ogrodowa

Zastosowanie gruzu w ogrodzie jest powszechnym zjawiskiem. Dzięki pozostałościom po remoncie lub budowie można formować teren, na przykład budując skarpy i pagórki. Świetnie prezentuje się na przykład w połączeniu z oczkiem wodnym i ogrodową roślinnością.

Skąd pozyskać gruz?

Chociaż gruz uznaje się za odpad po budowie czy remoncie, to jego uniwersalne zastosowanie sprawia, że staje się coraz cenniejszym materiałem. Coraz więcej inwestorów decyduje się na skup gruzu zarówno od osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Firmy brukarskie lub budowlane mogą wykorzystywać go do robót ziemnych, a klienci indywidualni często decydują się na zastosowanie gruzu w drobnych pracach ogrodowych.

Należy pamiętać o tym, że gruz musi być składowany w odpowiednich kontenerach. Te odpady budowlane dzieli się na gruz czysty (betonowy, ceglany, ziemia, kamienie i piasek), zmieszany (gruz betonowy i ceglany, który zazwyczaj jest zmieszany z ceramiką, elementami drewnianymi, styropianem) oraz zanieczyszczony (oprócz gruzu znajdują się w nich worki po materiałach budowlanych, siatki montażowe, złom i inne).

Skup gruzu to opłacalna inwestycja w niedrogie materiały do utwardzenia dowolnej powierzchni. Można sprzedawać lub kupować ten odpad budowlany w taki sam sposób, jak nabywa się żwir, piasek lub inne kruszywo.

Redakcja PKWSA