Jaki kompresor do jakich prac?

Kompresor przydaje się przy wielu pracach i na pewno jest to urządzenie, w które warto zainwestować. Kompresory różnią się jednak między sobą, jak zatem wybrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę?

Jaka sprężarka jest najlepsza?

W przypadku kompresora, najważniejsze kryteria, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to:

  • zawartość oleju w sprężonym powietrzu
  • wielkość urządzenia
  • wydajność
  • zużycie energii

Domowym majsterkowiczom oraz właścicielom niewielkich warsztatów w zupełności wystarczą kompresory tłokowe o dość prostej konstrukcji, niezbyt drogie, do kupienia w markecie budowlanym. Konkretny typ wybiera się pod kątem najczęściej wykonywanych prac – to decyduje o wielkości sprężarki oraz rodzaju smarowania.

Do przemysłu i profesjonalnych zakładów usługowych optymalnym rozwiązaniem są wysokiej klasy sprężarki śrubowe, produkowane na przykład przez firmę Aerzen.

Olejowy czy bezolejowy?

Jeśli chodzi o zasadę działania, to olejowe i bezolejowe kompresory działają niemalże tak samo, z jedną istotną różnicą – w pierwszym przypadku do smarowania używa się oleju, w drugim nie.

Kompresory olejowe są bardzo wydajne i mogą pracować w sposób ciągły, dlatego powszechnie używa się ich w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, oraz tam, gdzie sprężone powietrze nie musi być idealnie czyste, na przykład przy zasilaniu urządzeń pneumatycznych. Mały kompresor olejowy nadaje się też do prac przydomowych, jeśli używany jest intensywnie i często.

Kompresory bezolejowe nie nadają się do prac ciągłych, są też mniej trwałe, za to dostarczają sprężone powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń, co jest kluczowe w takich branżach jak medycyna, farmaceutyka, elektronika, produkcja żywności. Niewielki kompresor bezolejowy dobrze się sprawdzi w domu, gdy ze sprężarki korzysta się rzadko, przy takich czynnościach jak malowanie, pompowanie kół, czyszczenie domowych urządzeń.

Jaka wielkość?

Kompresor, który będzie stał w jednym miejscu, może mieć duży zbiornik, dzięki czemu nie będzie konieczne częste jego napełnianie. Jeśli jednak kompresor używany jest często w różnych miejscach, na przykład jako sprzęt ekipy budowlanej albo w dużym warsztacie między kilkoma stanowiskami, mniejszy zbiornik jest o wiele wygodniejszą opcją.

Na domowy użytek wystarczy kompresor ze zbiornikiem mieszczącym około 25 litrów, ale już do lakierowania potrzebny będzie zbiornik o pojemności co najmniej 200 litrów.

Redakcja PKWSA