6 najważniejszych zalet oświetlenia LED

Po epoce świec, lamp parafinowych i kaganków przyszedł okres żarówek żarnikowych. Obecnie zaś standardowe, niewydajne żarówki zostają wyparte przez o wiele bardziej efektywne i wytrzymałe oświetlenie LED. Główną zaletą światła LEDowego jest jego energooszczędność – w porównaniu do żarówek żarnikowych pobierają od 80 do nawet 90% mniej prądu. Taka wydajność niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla konsumentów i użytkowników, jak również dla naszego otoczenia. Ale to nie jedyny benefit, jaki wiąże się z użytkowaniem żarówek LED. Poniżej przedstawiamy kilka innych ważnych czynników.

  1. Najważniejszą zaletą oświetlenia LED jest dbałość o nasze zdrowie – w przeciwieństwie do żarówek żarnikowych, światło LEDowe nie męczą wzroku i nie wywołują ataków migreny. Ponadto, światło LED jest mniej irytujące i pozwala nam dłużej pozostać w stanie skupienia – jak głoszą badania psychologów.
  2. Jak powszechnie wiadomo, LEDy mają o wiele dłuższą żywotność i o wiele niższy pobór energii niż tradycyjne żarówki – przeciętny czas eksploatacji żarówki LED wynosi od 15. 000 do nawet 30. 000 roboczogodzin, gdzie tradycyjne żarówki rzadko kiedy przekraczają pułap 1200 roboczogodzin.
  3. Kolejną zaletą – czysto konstrukcyjną – jest fakt, iż oświetlenie LED świeci z pełną mocą w kilkanaście setnych sekundy od uruchomienia, podczas gdy żarnik w klasycznej żarówce potrafi się nagrzewać nawet przez 15-20 sekund. Poza tym pobór prądu w tych drugich żarówkach na ogół jest o kilka procent wyższy przy uruchomieniu niż podczas dalszej części użytkowania – przy oświetleniu LED pobór jest stały i niezmienny przez cały okres żywotności sprzętu.
  4. Opinia o tym, że LEDy są ekologiczne, ma swoje podstawy nie tylko w oszczędności energii – żarówka LED pozbawiona jest rtęci i innych szkodliwych dla środowiska substancji, a jej długa żywotność pozwala redukować emisję dwutlenku węgla w procesie produkcji i utylizacji.
  5. Ponieważ diody LED działają na zasadzie ogniskowania i emitują światło kierunkowe, możemy precyzyjnie dobierać miejsca w naszym pomieszczeniu, które chcemy doświetlić – odpowiednia „gra światłem” pozwoli nam uzyskać efekt optycznego powiększenia mieszkania.
  6. Istotną z punktu estetycznego zaletą jest możliwość stosowania wielokolorowych diod LED. Oznacza to, że oświetlenie LEDowe już po uruchomieniu będzie świeciło w określonej przez nas barwie, bez konieczności zakładania filtrów, które zmniejszają wydajność oświetleniową.

To tylko wybrane zalety oświetlenia LED zestawione z żarówkami tradycyjnymi. Zarówno serce, jak i rozum podpowiadają, by wybrać właśnie ten typ światła – zachęcamy zatem do rozważenia przejścia na ekologiczny tryb życia i zadbanie nie tylko o swój portfel, ale również o własne zdrowie i stan natury.

Redakcja PKWSA