Agrowłóknina – rewelacyjny sposób na chwasty

Chwasty są dużą uciążliwością dla rolników i ogrodników, szczególnie tych na dużą skalę. Nie pomagają hodować roślin, a wręcz przeciwnie – zabierają im życiodajną wodę i składniki mineralne, czym zubożają glebę. Systematyczne plewienie chwastów w przydomowym ogródku jest czynnością, która wielu osobom nie sprawia trudności, a wręcz daje niemałą satysfakcję. Jednak w przypadku dużych upraw owocowych czy hodowli ozdobnych kwiatów, mnożące się chwasty są dużym utrudnieniem. Jak im zaradzić, nie stosując oprysków na swoich uprawach?

Agrowłóknina – super sposób na chwasty

Agrowłóknina jest materiałem o bardzo prostej budowie. Wyróżnia się rozmaite rodzaje agrowłókniny, do różnych zastosowań. Generalnie jednak zasada ich budowy jest jednakowa. To płótno, którym przykrywa się ziemię, i w którym wycina się otwory na właściwe rośliny. Dzięki fizycznemu odgrodzeniu gruntu od powietrza, chwasty nie mają szansy przebić się ponad ziemię, nie są poddane wpływowi słońca. Co więcej, nasiona chwastów nie są w stanie przeniknąć przez agrowłókninę i wykiełkować w ziemi. Jest to zatem bardzo dobry sposób na to, aby wyhodować rośliny wolne od chwastów, bez konieczności błądzenia dłońmi między niepożądanymi roślinami, by zerwać owoc truskawki czy uciąć tulipana. 

Agrowłóknina – same zalety!

Jest to tkanina, której zdecydowanie nie może zabraknąć w szopie żadnego miłośnika ogrodnictwa. Ma ona wiele różnych zastosowań. Czy agrowłóknina przepuszcza wodę? Oczywiście! Jest to rodzaj specjalnej gazy, która jest przenikalna dla wody opadowej, ale nieprzenikalna dla chwastów. Aby prawidłowo zastosować agrowłókninę na chwasty, należy zakupić odpowiednią ilość tkaniny w belach. Następnie przygotować podłoże – wyrównać, przekopać i dokładnie pozbawić chwastów i zaorać. Następnie przykrywa się agrowłókniną ziemię, wycina w niej niewielkie otwory i przez te otwory wkłada do ziemi sadzonki. Ten materiał ma kolejną zaletę. Przez odgraniczenie części naziemnej rośliny od gruntu, zapobiega on brudzeniu się owoców ziemią – jest to szczególnie ważne przy truskawkach czy poziomkach, które rosną blisko gruntu. Agrowłókninę można też wykorzystać do otulania roślin zimą. Dzięki niej rośliny mają więcej ciepła wewnątrz, a zatem nie przemarzają. Dodatkowo, taka owijka zabezpiecza je przed działaniem szkodników. Warto więc stosować agrowłókninę nawet na swoich niewielkich, przydomowych uprawach truskawek czy innych roślinek. Dzięki temu będziemy mogli podziwiać swoje piękne, dorodne i czyste plony!

Redakcja PKWSA