Czy artykuły silikonowe dobrze tłumią drgania?

W wyniku pracy wielu maszyn pojawiają się drgania, które mogą obciążać nie tylko pojedyncze elementy układu, ale też całe podzespoły. W celu tłumienia niekorzystnego oddziaływania powstających wibracji stosuje się uszczelnienia i wypełnienia z materiałów elastycznych i odpornych na odkształcenia. Dlaczego tłumienie drgań jest ważne? Jak w tej roli sprawdzają się artykuły silikonowe? Jaką rolę pełnią jego pozostałe właściwości w urządzeniach narażonych na nadmierne drganie?

Czym grożą nietłumione drgania?

Stosowanie wibroizolatorów ma za zadanie zwiększyć poziom żywotności maszyn i minimalizować ryzyko awarii na skutek tarć i pęknięć powstałych podczas nadmiernych wibracji. W wyniku niestosowania lub stosowania nieodpowiednich wibroizolatorów, wśród maszyn przemysłowych, pojazdów i urządzeń codziennego użytku może dojść między innymi do uszkodzenia bieżni i prowadnic, pękania konstrukcji spawanych oraz powstawania nadmiernych luzów w połączeniach mechanicznych. Nietłumione wibracje są często źródłem hałasu, dlatego materiał zastosowany do tłumienia drgań ma również właściwości izolacji akustycznej.

Jak w roli wibroizolatora spełniają się artykuły silikonowe?

Silikon to materiał znany z elastyczności i trwałości, którego cenioną cechą jest zdolność do tłumienia drgań o każdej częstotliwości. Materiał z powodzeniem wykorzystywany jest w konstrukcjach, w których występują naprężenia i wibracje, gdzie zabezpiecza elementy i podzespoły przed ścieraniem się i pękaniem. Materiały silikonowe tłumią hałas, co jest szczególnie pożądane w maszynach obsługiwanych przez operatorów.

Pozostałe właściwości silikonu a tłumienie drgań

Skład chemiczny i budowa silikonu zapewniają mu właściwości doceniane w wielu gałęziach przemysłu, toteż artykuły silikonowe mają szerokie zastosowanie niemal we wszystkich branżach. Dowolność w formowaniu i regulacji twardości poprzez uszlachetnianie silikonu innymi substancjami umożliwia stworzenie wibroizolatorów spełniających wymagania konkretnej konstrukcji. Odporność na promieniowanie słoneczne, wahania temperatury i promieniowanie UV pozwalają zachować niezmienne właściwości nawet w trudnym środowisku. Jak podkreśla producent wyrobów silikonowych i gumowych Larkis, silikon cechuje się adhezyjnością. Oprócz tego, że jest materiałem niepalnym, nie przewodzi również prądu. Może więc być wykorzystany jako element instalacji elektrycznych i elektronicznych. Dzięki tak licznym właściwościom silikon zabezpiecza maszyny i urządzenia między innymi w branży motoryzacyjnej, maszynowej, spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej, medycznej.

Redakcja PKWSA