Dobudówka do domu – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Budowa domu jest zwykle decyzją na całe życie, dlatego decydując się na postawienie takiej konstrukcji należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby – również odnośnie rozmiaru budynku. Niestety czasami nie sposób przewidzieć sytuacji, w której wybudowany dom nie pomieści wszystkich domowników, na przykład w przypadku nieplanowanego dziecka. W takim wypadku konieczna może okazać się dobudówka do domu, czyli dobudowanie jego nowych części. Dobudówka do domu może przyjąć wiele form, ale każda z nich wymaga odpowiednich formalności. Jak przygotować się do dobudówki?

Dobudówka do domu – wszerz czy wzwyż?

Wielu osobom dobudówka kojarzy się z poszerzaniem swojego domu. Istotnie tego typu dobudówki są najczęściej spotykane, a w niektórych przypadkach są one nawet jedyną możliwością na powiększenie domu. Niemniej od czasu do czasu można spotkać się z osobami rozbudowującymi swoje domy wzwyż, co nazywa się fachowo nadbudową domu. Taka dobudówka do domu ma wiele zalet, w końcu pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na działce, stworzyć (co najmniej) dwukrotność dostępnej dotychczas przestrzeni, a wbrew pozorom nawet wydać znacznie mniej pieniędzy niż w przypadku rozbudowy domu wszerz. Jednak niezaprzeczalną wadą jest tu konieczność demontażu całego dachu, co często okazuje się bardzo kłopotliwe. Oczywiście raczej trudno byłoby mieszkać w domu, który jest w trakcie nadbudowy, czego nie można powiedzieć o budynkach rozbudowywanych wszerz. Zatem jak widać, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Rośliny trujące dla kota – wszystko co musisz wiedzieć

Dobudówka do domu i związane z nią formalności

Przepisy odnośnie dobudowywania dodatkowych pomieszczeń w domu potrafią się drastycznie zmieniać, jednak obecnie w większości przypadków nie potrzeba na to żadnego pozwolenia. Jest to jednak mocno względne, ponieważ i tak przed dobudową musimy złożyć do starostwa oświadczenie o chęci powiększenia domu, razem z projektem architektonicznym. Następnie trzeba poczekać aż 30 dni, a jeśli w tym okresie nie dostanie się odmowy, to można rozpocząć prace budowlane. Zatem można tu mówić o swego rodzaju „cichym pozwoleniu”, które jest po prostu brakiem odmowy.

Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku można sobie pozwolić na dobudówkę. Oczywiście podstawową kwestią jest tu wielkość działki, ale ważną rolę odgrywają też szczegóły konstrukcyjne powiększanego domu. Fundamenty nie zawsze są w stanie znieść dodatkowego obciążenia, a czasami podłączenie wszystkich instalacji do nowej części domu bez ich całkowitej wymiany okazuje się bardzo trudne lub niemożliwe. Niekiedy zdarza się również, że to sama działka nie nadaje się do rozbudowy, ponieważ gleba na wyznaczonym terenie mogłaby się osuwać.

Czy w dobudówce można zamieszkać od razu po wybudowaniu?

Wiele osób uznaje to za niedorzeczne, jednak prawo zabrania, aby dobudówka do domu była używana bezpośrednio po skończeniu prac budowlanych. Dopiero trzy tygodnie (21 dni) po powiadomieniu nadzoru budowlanego o tym, że rozbudowa domu została zakończona można myśleć o zamieszkaniu dodatkowej części budynku. Należy też pamiętać, że do wyżej wspomnianego oświadczenia o skończeniu prac budowlanych należy dołączyć również oryginalny dziennik budowy, oświadczenia związane z bezpiecznym montażem wszystkich instalacji, kopię charakterystyki energetycznej domu po rozbudowie, a także oświadczenie kierownika budowy o legalnym przeprowadzeniu rozbudowy. Aktywna eksploatacja dobudówki przed upłynięciem wcześniej wspomnianego okresu trzech tygodni jest nielegalna.

Mieszkanie w stylu loft – jak je urządzić?

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *