Gaz ziemny – metody jego stosowania w przemyśle

W ostatnich latach gaz ziemny jest coraz chętniej wybierany, przede wszystkim przez fakt, że ma on naprawdę wiele zastosowań, które przemawiają na jego korzyść. Przede wszystkim mowa tutaj o przemyśle, odnajduje się on w nim naprawdę dobrze. Dzieje się to nie tylko ze względu na cenę, ale również wygodę jego stosowania. Gaz ziemny jest nie tylko jednym z najczęściej wykorzystywanych paliw w transporcie czy procesie produkcji energii cieplnej, ma on szereg innych zastosowań! O jego sukcesie decyduje także łatwość w jego dostarczaniu, dostępność jest naprawdę ogromna. Według prognozowania do 2026 roku w całej Europie mają powstać aż 34 terminale gazowe! Ma on ogromne korzyści środowiskowe oraz ekonomiczne!

Gaz ziemny w przemyśle

Gaz ziemny w przemyśle ma naprawdę wiele zastosowań. Można tutaj zacząć od branży spożywczej, a skończyć na hucie, rozstrzał jest naprawdę ogromny. We wszystkich procesach, w których konieczna jest energia cieplna, można wykorzystać gaz, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie kompensatory gazu. W przemyśle spożywczym, gaz wykorzystuje się przede wszystkim do odtłuszczania linii produkcyjnych. Świetnie sprawdza się również w zakładach, w których wypala się produkty ceramiczne, topi szkło. Za pomocą odpowiednich kompensatorów gazu oraz instalacji gazowych można nie tylko mieć pozytywny wpływ na środowisko, ale również zaoszczędzić!

Gaz ziemny a chłodnictwo

Gaz ziemny jest znany z tego, że ma swoje zastosowanie w chłodnictwie, wykorzystuje się go między innymi w przetwórstwie mrożonek. Jest on stosowany nie tylko w celu wytworzenia energii elektrycznej. Jeszcze przed momentem nastąpienia jego spalenia jest on poddawany regazyfikacji. O co dokładnie chodzi w tym procesie? Odzyskiwana jest energia z poprzedniego spalania, gaz jest chłodzony. Temperatura przechowywania gazu wynosi -163 stopnie Celsjusza. Wymiennik może obniżyć temperaturę czynnika chłodniczego, a dzięki temu możliwe jest oszczędzanie energii, co stanowi nie tylko o jego ekologiczności, ale również ekonomiczności.

Gaz ziemny i inne zastosowania

LNG jest również wykorzystywany w wysoce zaawansowanych procesach technologicznych i złożonych urządzeniach, takich jak wysokosprawne generatory. Urządzenie działa w wysokich temperaturach i służy do przemiany energii chemicznej na energię elektryczną. Właśnie w ten sposób można osiągnąć wysoką efektywność energetyczną. LNG jest również wykorzystywany w kriogenicznych instalacjach frakcjonowania gazów węglowodorowych. Jego naprawdę przystępne ceny, rosnąca dostępność, oraz fakt, jak bardzo jest on użyteczny w przemyśle – to wszystko sprawia, że ​​popularność tego paliwa będzie znacznie wzrastała.

Redakcja PKWSA