Dotacja na instalację fotowoltaiczną

Coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii i o ile trudno byłoby postawić u siebie w ogródku elektrownię wodną czy wiatrową, o tyle nie będzie większym problemem zamontowania instalacji fotowoltaicznej, tym bardziej, że obecnie można uzyskać na jej poczet spore dofinansowanie.

Program „Mój prąd”

„Mój prąd” jest rządowym programem wsparcia budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 i 10 kW. Dofinansowanie z tego programu może wynieść aż 50% kosztów zakupu oraz montażu instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że kwota wsparcia nie przekroczy 5 tysięcy złotych – mówi ekspert ze sklepu dekarskiego Dekarze.pl.

Budżet programu „Mój prąd” to aż miliard złotych, według szacunków skorzystać z niego będzie mogło 200 tysięcy gospodarstw domowych. W ramach pierwszego naboru dofinansowano aż 17,5 tysiąca instalacji fotowoltaicznych, co kosztowało 90 mln złotych. W styczniu 2020 roku rozpoczął się drugi nabór, a czas na złożenie wniosku mija 18 grudnia, czasu jest więc już niewiele.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Osoba, która chce starać się o otrzymanie dofinansowania przede wszystkim musi zakupić oraz zamontować instalację fotowoltaiczną, natomiast zadaniem zakładu energetycznego będzie zamontowanie licznika dwukierunkowego, oczywiście trzeba mieć na uwadze, że zakład energetyczny nie dowie się sam, że taki licznik jest komuś potrzebny, a więc trzeba również zakład o tym poinformować. Kolejnym etapem zdobycia dofinansowania jest podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii. Umowa ta dotyczyć będzie przyłączenia mikro instalacji do sieci elektrycznej. W umowie chodzi także o uregulowanie kwestii związanych z odprowadzaniem nadwyżek energii do sieci elektrycznej. 

Dopiero po wykonaniu wszystkich tych akcji można złożyć wniosek. Na szczęście wniosek można złożyć przez internet, co nie tylko pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów, ale także jest bardzo istotne w dobie pandemii koronawirusa.

Co powinno się znaleźć we wniosku?

Podstawą wypłacenia dofinansowania będzie załączenie do wniosku faktury za zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty oraz dokument, który będzie potwierdzał, że zainstalowany został licznik dwukierunkowy. Bardzo ważne jest więc pilnowanie wszystkich tego typu dokumentów.

Na koniec warto wspomnieć o kilku jeszcze warunkach, które trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie. Przede wszystkim dofinansowanie nie zostanie wręczone osobom, które dokonały zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej przed 23 lipca 2019 roku, a urządzenia, na które ma zostać udzielone dofinansowanie muszą być nowe – oznacza to, że nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż na 24 miesiące przed instalacją. 

Dodatkowo osoba, która wnioskuje o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej musi wyrazić zgodę na ewentualne przeprowadzenie kontroli instalacji w ciągu do 3 lat od otrzymania dofinansowania.

Redakcja PKWSA