Fotowoltaika do ogrzewania wody – czy to się opłaca?

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić gospodarstwo domowe bez ciepłej wody użytkowej. Jej pozyskanie wiąże się jednak z kosztami, ponieważ potrzebna jest do tego energia. Otrzymuje się ją z różnych źródeł – z gazu, paliw opałowych takich jak drewno, ekogroszek czy węgiel oraz z prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Aktualnie wszystkie z nich są bardzo drogie. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu ogrzewanie wody użytkowej będzie o wiele tańsze. I jest nim fotowoltaika dla CWU. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy warto postawić na fotowoltaikę do ogrzania wody użytkowej?

Fotowoltaika do grzania wody w praktyce

Instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się możliwością skalowalności swojej mocy. Wszystko zależy z reguły od liczby paneli fotowoltaicznych, jakie wejdą w jej skład. Dzięki temu fotowoltaika do ogrzania wody nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy określić moc, jaka jest potrzebna do ogrzania określonej ilości wody użytkowej i zainstalować potrzebną liczbę paneli. Przy czym takie rozwiązanie współpracuje zazwyczaj zasobnikami wody (np. w bojlerami), gdzie woda jest ogrzewana grzałką elektryczną.

Moc instalacji fotowoltaicznej do ogrzania wody użytkowej będzie w takiej sytuacji zależeć od wielkości bojlera i mocy grzałki. Takie rozwiązanie pod względem kosztów pozyskania ciepłej wody użytkowej jest oczywiście bardzo korzystne. Biorąc jednak pod uwagę koszty całej instalacji, bardziej opłacalne jest zdecydowanie się na budowę większej elektrowni solarnej, która zasili także inne urządzenia elektryczne w domu i będzie służyć nie tylko do ogrzewania wody.

fotowoltaika

Fotowoltaika do ogrzewania wody użytkowej a kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są rozwiązaniem, które do ogrzania ciepłej wody użytkowej również wykorzystują energię słoneczną. Robią to jednak w nieco inny sposób. Co najważniejsze, zimą do swojego działania potrzebują one wsparcia innego źródła energii, na przykład kotła grzewczego czy prądu, ponieważ przy minusowych temperaturach nie są one w stanie samodzielnie ogrzać wody do wyższych temperatur.

Tym samym o ile kolektory słoneczne doskonale sprawdzają się w krajach z ciepłym klimatem, o tyle w polskiej strefie klimatycznej ich efektywność w skali rocznej jest o wiele niższa. Z tego też powodu panele fotowoltaiczne są o wiele lepszym i wydajniejszym sposobem na uzyskanie ciepłej wody. Fotowoltaika do ogrzewania wody użytkowej działa bowiem przez cały rok, niezależnie od temperatury otoczenia i jest w stanie bez problemu ogrzać wodę również zimą i to do nawet bardzo wysokiej temperatury.

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl