Kotły CO – jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać?

Kotły CO, a dokładnie kotły centralnego ogrzewania to urządzenia, które służą do spalania paliw stałych (takich jak koks, węgiel czy drewno), olejowych (takich jak olej opałowy) czy gazowych (płynny gaz ziemny). Paliwa spala się, aby podgrzać nośnik ciepła. Nośnikami ciepła jest w większości przypadków woda, która cyrkuluje w obiegu centralnego ogrzewania. Obecnie produkowane nowoczesne kotły wyposażone są w automatyczny podajnik paliwa oraz wentylator, który wydmuchuje powietrze do paleniska. Oprócz tego mają również sterowniki, które czuwają nad pracą podajników paliwa oraz wentylatora. Kotły od pieców różnią się tym, że piece wyprodukowane ciepło oddają do otoczenia, a kotły z kolei wytworzone ciepło oddają substancjom je przenoszącym, a następnie podgrzane do odpowiedniej temperatury medium dociera do grzejników. Dobrze wybrany kocioł centralnego ogrzewania jest inwestycją na długie lata. Dobry wybór zapewni nam ekonomiczny oraz energooszczędny tryb pracy, a dodatkowo będzie cechował się komfortowym użytkowaniem. W poniższym artykule przedstawimy Państwu w dokładny sposób mechanizm działania następujących rodzajów kotłów:

  1. z podajnikiem tłokowym,
  2. z podajnikiem ślimakowym.
  3. na biomasę.
  4. zasypowe.

Jak działają kotły z podajnikiem paliwa?

Kotły z podajnikami paliwa są trochę droższe aniżeli kotły klasyczne. Jeśli zaopatrzymy się w kocioł z podajnikiem tłokowym bądź slimakowym, ilość ingerencji użytkownika tego sprzętu zostanie ograniczona do niezbędnego minimum. Jedyne jego zadanie będzie polegało bowiem na uzupełnianiu poziomu paliwa w podajniku. Proces uzupełniania można wykonywać raz na kilka dni. Przez pozostały okres czasu kocioł z powodzeniem będzie działał w sposób automatyczny.

Kotły CO z podajnikiem tłokowym

Kotły z podajnikiem tłokowym, który zamiennie nazywa się szufladkowym, są bardzo dobrym wyborem dla klientów, które posiadają w swoich zasobach tani surowiec opałowy. Dzięki podajnikowi tłokowemu dostarczane są duże ilośći opału poprzez wykonywanie cyklicznych ruchów, skoordynowanych z przerwą na dopalanie paliwa. Opał dostarczany jest w sposób następujący: dostarcza się go do komory spalania partiami. Gdy jedna komora zostanie spalona, tłok kotła przesuwa na ruszt następną porcję opału. Popiół z kolei przemieszcza się do specjalnego popielnika. Za kontrolowanie pracy kotła odpowiada elektroniczny sterownik, który podobnie jak ma to miejsce w przypadku podajników ślimakowych należy najpierw skonfigurować oraz ustalić odpowiednią temperaturę.

Kotły CO z podajnikiem ślimakowym

Podajniki ślimakowe, w które wyposażone są kotły retartowe, specjaliści dzielą na dwie grupy. Wyróżniamy bowiem urządzenia z retortą pierwszej oraz drugiej generacji. Pierwsza generacja kotłów z podajnikiem ślimakowym obejmuje najtańsze kotły, które przystosowane są do spalania wyłącznie paliw dobrego typu. Dla użytkowników oznacza to w praktyce bardzo wysokie koszty ich codziennej eksploatacji. Urządzenia wyposażone w podajniki ślimakowe dysponują sterownikami o prostej konstrukcji, co powoduje, że mogą mieć znaczne trudności z opalaniem opału charakteryzującego się niską jakością. Druga generacja tego typu kotłów została zaprojektowana w szczególności z myślą o spalaniu surowców tańszego typu. Sterowniki, w które są one wyposażone, poradzą sobie w bardzo dobry sposób z takim zadaniem. Kotły drugiej generacji są jednak znacznie wyższe aniżeli retarty generacji pierwszej. Zaopatrując się w kotły z podajnikiem ślimakowym drugiej generacji bardzo wiele zaoszczędzimy jednak na ich eksploatacji.

Kotły CO na biomasę

Kotły na biomasę mogą również być używane do spalania peletów oraz zrębków drewna. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że są łatwe w obsłudze oraz bardzo efektowne i ekologiczne. Warto dodać, że są to piece prawie w 100% bezobsługowe, zatem ilość pracy, jaką użytkownik pieca ma do wykonania, jest szalenie niska. Kotły na biomasę posiadają bowiem zautomatyzowane sterowanie oraz bardzo prostą regulację mocy. Te czynniki wpływają na ich wysoką sprawność. Wadą kotłów na biomasę jest ich bardzo wysoka cena. Wysoka cena dotyczy zarówno ceny kotła jak i paliwa, które będzie trzeba spalać.

Kotły CO zasypowe

Kotły zasypowe posiadają miano najczęściej stosowanych przez użytkowników. Wynika to z faktu, że nie wymagają pokrywania wysokich kosztów – zarówno eksploatacji jak i obsługi. Kotły zasypowe są w większości wypadków tańsze od kotłów podajnikowych posiadających tę samą ilość mocy. Dodatkowo cechują się prostą konstrukcją, czystym spalaniem. Dostosowane są one do spalania większości paliw, a znaczna część modeli może być zautomatyzowana. Wadą kotłów zasypowych jest z kolei fakt, że około raz na 24 godziny należy do kotła dokładać niezbędnego paliwa w celu utrzymania ciągłości ogrzewania. Pozostałe wady dotyczą ręcznego sterowania tymi kotłami. Mały błąd w tej czynności może przyczynić się do znacznie większego zużycia paliwa bądź nieprawidłowego ogrzania domu. Niektóre kotły zasypowe sterowane w sposób automatyczny posiadają również dmuchawy, które mogą być odpowiedzialne za zwiększenie zużycia paliwa.

Jaki kocioł wybrać, gdzie kupić?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który kocioł wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz dostępnych funduszy. Powyższe zestawienie pozwala na porównanie różnych rodzajów kotłów CO. Dzięki temu można wybrać odpowiedni kocioł do własnych potrzeb. Obecnie niemal każdą rzecz można zakupić przez internet. Nie inaczej jest z kotłami CO. Zakupy w sieci mają jedną duża zaletę. Oferowane zwykle w ten sposób produkty są dużo tańsze niż stacjonarnie. Warto przejrzeć oferty sklepów internetowych takich jak np. http://www.kotly-witkowski.pl/. W ten sposób możemy wybrać odpowiedni kocioł oraz sporo zaoszczędzić.

Redakcja PKWSA