Jak zrobić węgiel drzewny?

Węgiel drzewny to popularny opał. Pomimo iż jest ogólnodostępny i można spokojnie go kupić, istnieje też możliwość, aby samemu go wyprodukować! Jak zrobić węgiel drzewny? Oto nasz poradnik.

Potrzebne przedmioty

Przede wszystkim potrzebne będzie nam kilka rzeczy. Przygotuj rondel, kocioł lub inny odporny na wysokie temperatury oraz w miarę duży pojemnik z pokrywą, bez plastikowych, czy drewnianych części. Dodatkowo potrzebna będzie kuchenka elektryczna oraz glina. Ważną kwestią przy wyborze akcesoriów jest to, aby pokrywka miała otwór, przez który będą mogły ulatniać się gazy. Pamiętaj, że użyty pojemnik nie będzie już zdatny do innych celów. Kuchenka powinna mieć minimum 800 watów oraz być odporna na długi czas pracy. Za surowiec do wytworzenia węgla drzewnego posłużą gałązki wierzby.

Jak zrobić węgiel drzewny? zmiana

Jak zrobić węgiel drzewny?

Kuchenkę ustaw na odpornym, niepalnym podłożu, na przykład na cegłach.Pojemnik rozgrzeje się do wysokich temperatur, dlatego nie ma mowy o położeniu go na drewnie, lub innym palnych podłożu. Pocięte i obdarte z kory gałązki włóż do garnka. Nie przesadź z ich ilością, gdyż muszą mieć miejsce na ruch. Garnek przykryj, a wszelkie szczeliny (oprócz otworu w pokrywce) uszczelnij gliną. Garnek można położyć na kuchence i rozpocząć wytwarzanie węgla. Potrwa to parę godzin. Co jakiś czas należy potrząsać garnkiem, aby drewno zmieniło ułożenie. Należy uważać na ulatniające się, szkodliwe gazy. Spalanie powinno obywać się z daleka od ludzi. Gdy z garnka, nawet przy potrząsaniu, przestanie ulatniać się gaz, będzie to oznaczać, że węgiel jest gotowy. Pozostaw garnek do ostygnięcia. Następnie otwórz pokrywę i przelej kilka razy węgiel wodą. Odcedź surowiec na szmatce. Stopień wypalenia węgla zależy od jego łamliwości – powinna być wysoka. Węgiel należy wysuszyć na słońcu przez minimum jeden dzień. Po tym czasie zmiel węgiel. Przez całą obróbkę węgiel na pewno straci dużo na masie, więc nie jest to sposób na uzyskanie surowca na cały rok.

Tworzenie węgla to tak zwana piroliza. Spróbuj sam stworzyć swój własny surowiec! Nie zapomnij jednak o bezpieczeństwie podczas jego wyrobu.

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *