Na czym polega fotowoltaika i czy wciąż warto zainwestować w nią swoje pieniądze?

Liczne kampanie reklamowe wokół nas, które zalewają nas zewsząd informacjami o zaletach jakie płyną z korzystania z OZE sprawiają, że fotowoltaika staje się coraz to bardziej popularna. Skąd ten fenomen? Wiele osób wciąż nie ma przecież pojęcia co to jest fotowoltaika, jak działa taka instalacja i czy w ogóle takie rozwiązanie jest opłacalne. Wiele sprzeczności na temat OZE wiąże się także ze zmianami, które politycy przygotowali dla nas w 2022 roku. Zmiany te dotyczą przede wszystkim kwestii rozliczania się za darmowy prąd pozyskany z odnawialnych źródeł energii. Jak to zatem na ten moment wygląda? Czy fotowoltaika się opłaca? Śpieszymy z wyjaśnieniem i zachęcamy Was do dalszej lektury

Jak działa fotowoltaika i co to jest?

Jeśli wciąż zadajesz sobie w głowie pytanie, co to jest fotowoltaika – już tłumaczymy! Najprościej mówiąc instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, które pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – w tym wypadku słońca. W tym celu stosuje się wchodzące w skład takiej instalacji ogniwa fotowoltaiczne zrobione z półprzewodników. To właśnie w ogniwach ma miejsce zamiana promieniowania słonecznego na prąd, którym zasilamy nasze laptopy, pralki, telewizory, lodówki i wiele więcej. Tak właśnie produkowana jest darmowa energia w prywatnej, przydomowej elektrowni.

Oczywiście, nie można nie wspomnieć, że na instalację fotowoltaiczną poza panelami PV, składają się także:

  • falownik lub inaczej mówiąc inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny,
  • sterownik, który kontroluje, czy cała instalacja fotowoltaiczna pracuje poprawnie,
  • licznik dwukierunkowy,
  • konstrukcja montażowa modułów, tj. specjalne wysięgniki, na których montowane są panele na dachu bądź gruncie,
  • przewody transportujące wyprodukowaną energię,
  • akumulatory, które są niezbędne, jeśli posiadacie nieprzyłączoną do sieci instalację off-grid.

Instalacja on-grid 

System on-grid w przeciwieństwie to wspomnianego w poprzednim akapicie systemu off-grid produkuje energię elektryczną w ciągu dnia, i na bieżąco zasila sprzęty domowe, z których korzystamy. Ewentualne nadwyżki są przekazywane do sieci. By taka instalacja była najbardziej optymalna, opłacalna i wydajna – konieczne jest odpowiednie dopasowanie jej rozmiaru do potrzeb danej nieruchomości i jej mieszkańców. 

Fotowoltaika – jakie zmiany zostały wprowadzone w roku 2022?

Zmianą, która dotknęła wszystkie osoby magazynujące nadwyżki w sieci, jest fakt, że od 1 kwietnia bieżącego roku, mają oni obowiązek odsprzedaży wyprodukowanych nadwyżek do elektrowni (w hurcie), a następnie – jeśli zajdzie taka potrzeba – mogą je oni odkupić od elektrowni, jednak już po cenach detalicznych. Czy zatem fotowoltaika wciąż się opłaca? Tak! Jeśli dopasujecie jej rozmiar do swoich potrzeb skutecznie obniży ona Wasze rachunki za prąc, co przy rosnących cenach energii oraz dającej się zauważyć na każdym kroku inflacji, może okazać się zbawienne. 

Redakcja PKWSA