Jakich materiałów użyć do budowy domu?

Gdy budujemy nasz dom chcemy, aby posłużył nam przez długie lata i był wolny od wszelkich usterek. Ważny jest każdy element budowy, od fundamentów aż po dach. Nie powinniśmy więc szczędzić na materiałach, gdyż są kluczowe do tego, aby konstrukcja dobrze się trzymała. Na jakie powinniśmy się zdecydować?

Stal w budownictwie

Stal w budownictwie używana jest już od bardzo dawna. Najczęściej występuje w postaci stali zbrojeniowej, która w połączeniu z betonem tworzy bardzo trwałe konstrukcje. Oba te materiały mają niewielką rozszerzalność temperaturową, dzięki czemu są odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Ze stali wykonuje się również rury gazowe i doprowadzające wodę.
Przy budowie ścian niezwykle ważnym elementem są cegły. Najczęściej wykonywane są z ceramiki i betonu komórkowego. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby dobrze izolowały przed zmianami temperatur oraz deszczem, śniegiem czy wiatrem. Dodatkowym atutem będzie izolacja akustyczna. Cegły powinny mieć wysoką porowatość i niską gęstość. Dzięki temu materiał jest lekki i można stawiać bardzo wysokie konstrukcje.

Duże znaczenie ekologii

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie ma ekologia. Wszyscy powinniśmy zapobiegać ociepleniu klimatu, gdyż może to prowadzić do prawdziwej katastrofy. W związku z tym popularnością zaczynają cieszyć się materiały ekologiczne. Jednym z nich jest drewno. Stosuje się je zarówno do wykończenia elewacji, jak i konstrukcji szkieletowych. Odpady, które powstają przy budowie, są bardzo łatwe do utylizacji, a elementy deskowania można stosować wielokrotnie- istnieją nawet firmy, które wypożyczają elementy szalunkowe i które zwraca się po zakończeniu budowy. Drewno jest także materiałem tanim. Innym przyjaznym dla środowiska materiałem jest szkło. Podczas jego produkcji zużywa się bardzo mało energii. Szkło piankowe jest całkowicie niepalne, stanowi też doskonały materiał zabezpieczający przed wilgocią i termoizolacyjny. Może być używane do ocieplania dachów, stropodachów i ścian.
W budownictwie coraz częściej używa się tworzyw sztucznych. Są one wyjątkowo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Wykonuje się z nich okna PCW, a także rury i rynny. Tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu mogą być odpowiedzią na nadmierne eksploatowanie naturalnych zasobów.

Przy budowie domu bardzo przydają się też płyty

Tworzy się z nich najczęściej szalunek, czyli tymczasową konstrukcję służącą do ukształtowania twardniejącego betonu. Używa się ich także przy budowie stropów, jednak jest to zadanie bardzo trudne. Takie płyty mają określone rozmiary. Jeśli nasz budynek jest mniejszy niż wymiary tych płyt, wykonanie stropu może nie dojść do skutku.

Wybierając odpowiednie materiały, powinniśmy zastanowić się, czy chcemy postawić na jakość, czy na cenę. Nowoczesne rozwiązania mogą okazać się kosztowne i niekoniecznie sprawdzać się w przypadku naszej budowy. Jednak zbyt tanie elementy mogą okazać się nietrwałe. Warto przed rozpoczęciem budowy zrobić dobry plan działania, żeby po drodze nie czekały na nas przykre niespodzianki.

Redakcja PKWSA