Obrazy ręcznie malowane – hit czy kit?

Obrazy ręcznie malowane od lat wiodą prym w dekoracji wnętrz. Zwłaszcza teraz, w dobie komputeryzacji i dostępu do każdego wzoru z różnych zakątków świata, rękodzieło i sztuka zyskały na znaczeniu. Czy jednak warto kupować takie obrazy, zwłaszcza że są droższe niż ich gotowe odpowiedniki?

Minęły już czasy, kiedy w polskich mieszkaniach mogliśmy spotkać te same meblościanki i te same elementy dekoracyjne. Dzisiaj pragniemy się wyróżniać – przekopujemy Internet w poszukiwaniu unikalnych rozwiązań, które wpiszą się w naszą estetykę. Nie omija to również obrazów, w końcu to one przychodzą na myśl, jeśli mamy przed sobą pustą ścianę, która tylko czeka na udekorowanie. Coraz więcej w różnych serwisach ogłoszeniowych i na forach pojawia się ofert artystów i studentów akademii plastycznych, którzy oferują obrazy ręcznie malowane.

Dzieła sztuki na każdą kieszeń

Obrazy to dzieła sztuki – to już wiemy, w końcu są elementem kultury, który towarzyszy człowiekowi właściwie od pierwszego malowidła w jaskini. Tutaj skupiamy się jednak na sztuce współczesnej, którą każdy może wprowadzić do swojego mieszkania, i nie mamy tu na myśli kolekcjonerskich i legendarnych dzieł wybitnych artystów, chociaż zawsze możemy zdecydować się na reprodukcję. Malowanie obrazów na zamówienie zawsze było popularne, dziś nie jest inaczej.

obrazy ręcznie malowane

Obrazy ręcznie malowane można zakupić w niemal każdej cenie. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i miejsca, skąd kupujemy. Nie powinniśmy się jednak skupiać tylko na cenie, pamiętajmy o tym, że obrazy są dekoracją, zatem mogą diametralnie zmienić odbiór pomieszczenia. Dlatego to zmysł estetyczny jest tu bardzo ważny.

Na przykład motywy florystyczne doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu prowansalskim, a klasyczne dzieła będą świetnie prezentować się na jednolitej ścianie w stylu pałacowym. Dużą obecnie popularnością cieszą się wzory abstrakcyjne – żywe kolory i tak zwane maziaje czy ornamenty doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, w których obraz jest jedynym elementem wyróżniającym, a przy tym dodającym charakteru.

Gdzie powiesić taki obraz?

Obrazy wykonane w sposób ręczny nadadzą mieszkaniu nowy styl i wyjątkowy charakter. Ale nie tylko w aranżacji domu pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Możemy je spotkać w wystroju sklepów i biur – pomieszczenie wypełnione obrazami może wpłynąć na samopoczucie osób odwiedzających, a nawet skłonić ich do skorzystania z usługi. To doskonały sposób, aby ożywić nudne ściany w biurach, które zazwyczaj są białe i pozbawione elementów dodatkowych.

W pracowniach oraz w tzw. open space’u (czyli otwartych biurowych przestrzeniach z boksami) mogą pobudzić kreatywność lub przynieść ukojenie po wyczerpującym zadaniu.

Kiedy ręcznie malowany obraz jest kitem?

Odpowiedź jest prosta: kiedy zaangażujemy niedoświadczonego artystę. Dlatego radzimy omijać nierzetelne serwisy czy strony internetowe. Zawsze albo kupujmy już gotowe ręcznie malowane obrazy, co do których wykonania jesteśmy pewni, albo też znajdźmy rzetelnego artystę, który maluje obrazy na zamówienie.

Źle wykonany obraz, nieodpowiednią techniką, bez zastosowania odpowiednich narzędzi i farb, a przy tym niewprawną ręką może znacząco oszpecić nasze wnętrze, a nawet wprowadzić do niego element kiczu.

Ręcznie malowane obrazy to hit!

Gotowce są wprawdzie łatwo dostępne i tanie, są przy tym powielane i mało oryginalne. Dlatego też obrazy ręcznie malowane są ponadczasowym rozwiązaniem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu i przy każdej kieszeni. Wprawdzie zapłacimy więcej, ale zyskamy za to obraz czy dzieło, które będzie inne od wszystkich. Mało tego, możemy zlecić artyście wykonanie naszego, wymyślonego wzoru – nie będzie więc mowy o kopiowaniu i powielaniu!

Redakcja PKWSA