Ogrzewanie podłogowe. Rodzaje i praktyczne porady

W nowoczesnym budownictwie popularne stało się ogrzewanie podłogowe. Zastosowanie takiego systemu grzewczego jest praktyczniejsze i oszczędniejsze od tradycyjnych grzejników. Warto poznać rodzaje oraz porady dotyczące wyboru oraz montażu ogrzewania podłogowego.

Jakie są największe plusy takiej instalacji? Przede wszystkim ekonomia – koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe. Instalacja nie jest widoczna, nie ma rur i grzejników na ścianach. Również rozłożenie temperatury jest korzystniejsze dla użytkowników, gdyż ciepło rozchodzi się od dołu w górę.

Sprawdź również: Ogrzewanie ścienne – efektywny sposób na oszczędność energii i komfortowe warunki

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Istnieją dwie możliwości w ogrzewaniu podłogowym. Rury rozłożone pod podłogą mogą przewodzić wodę lub prąd. Instalacja wodna jest częściej wybierana, gdyż jest tańsza. Jednocześnie jest jednak trudniejsza i bardziej skomplikowana w montażu. Ogrzewanie prądem może być nawet do dwóch razy droższe.

Montaż zależy od rodzaju podłogi. Może być on mokry lub suchy. Ten drugi wybiera się do podłóg drewnianych. Klasyczne ogrzewanie podłogowe składa się z płyty grzewczej i elementów grzewczych. Na mokro rury, bądź też kable pokrywa się cementem. Warto zaplanować ogrzewanie podłogowe jeszcze przed budową domu. Ważne jest odpowiednie wyrównanie podłoża oraz zachowanie odpowiednich wysokości, aby zachować równą powierzchnie pomiędzy podłogami z instalacją i bez niej. W przypadku, gdy rury lub kable nie zostaną rozłożone równo mogą pojawiać się usterki w postaci pękania rur. Kable są mniej podatne na tego typu zagrożenia, gdyż są bardziej elastyczne.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, należy zadbać o odpowiednią izolację ciepła, aby nie uciekało do podłoża. Zabezpiecza się je przez styropian lub wełnę mineralną. Grubość warstwy ocieplenia powinna być dostosowana do pomieszczeń, w zależności od ich położenia, oraz do rodzaju podłogi.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

W Polsce zdecydowanie lepszą i popularniejszą formą ogrzewania jest woda. Energia elektryczna jest bardzo droga, dlatego nie jest opłacalne ogrzewanie nią domu. Pomimo iż instalacja do ogrzewania elektrycznego jest znacznie tańsza, warto zainwestować w wersję wodną. Jednakże trzeba ją zamontować w bardzo dokładny sposób, najlepiej przez doświadczonych specjalistów, aby uniknąć problemów w przyszłości. Plusem ogrzewania kablami jest łatwy montaż oraz korzystanie.

Ogrzewanie podłogowe to świetna inwestycja i ułatwienie. Taki zamiennik dla tradycyjnych systemów grzewczych to dobry wybór. Zastanówmy się jednak na plusami i minusami oraz nad pokojami, w których takie ogrzewanie będzie się najlepiej sprawdzać. Dzięki temu nie zawiedziemy się w przyszłości, a instalacja będzie nam służyć długie lata.

Przeczytaj również: Ile kosztuje jednostka ogrzewania?

Gerard Nowak

Cześć, jestem Gerard! Całe życie zajmowałem się górnictwem. Pasjonuje się tematami związanymi z węglem, ogrzewaniem oraz budownictwem. W moich artykułach przekaże Ci swoją wiedzę nabytą podczas lat pracy oraz wynikającą z moich pasji. Zapraszam do lektury moich artykułów na blogu PKWSA.pl