Opakowania styropianowe – jakie są ich rodzaje i właściwości?

Opakowania styropianowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Z ich właściwości korzystają zarówno producenci żywności, jak i firmy farmaceutyczne czy sklepy z AGD oraz RTV.

Właściwości opakowań styropianowych

Obecnie w branży transportowej coraz częściej wykorzystywany jest styropian, który wyróżniają niesamowite właściwości amortyzujące oraz izolacyjne. Warto jednak wiedzieć, że poziom tych parametrów różni się w zależności od rodzaju tworzywa, z którego wykonane są opakowania styropianowe. Hirsch-Porozell, jeden z przodujących producentów styropianu, ma w swojej ofercie produkty z materiałów skrótowo nazywanych EPS, EPP oraz EPE.

Każde z nich cechuje się bardzo niską wagą, która stanowi duży atut podczas transportu. Dodatkowo wszystkie materiały wyróżniają znakomite właściwości termoizolacyjne oraz duża elastyczność na etapie formowania opakowania. Natomiast tym, co jest inne w tworzywach EPS, EPP i EPE, to zakres gęstości oraz związanej z nią trwałości materiału. Dwa ostatnie cechuje mniejsza łamliwość oraz ograniczona podatność na kruszenie. Niemniej jednak każdy surowiec jest w stanie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa transportu.

Do czego wykorzystuje się styropianowe opakowania?

Styropianowe opakowania znalazły swoje zastosowanie w wielu segmentach rynku. Ze względu na znakomite właściwości amortyzujące z tego materiału korzystają m.in. producenci elektroniki czy sklepy zajmujące się dostawą urządzeń AGD oraz RTV. Styropian umożliwia im dokładne zabezpieczenie wrażliwych i cennych towarów przed uszkodzeniami, które mogą powstać przy wstrząsach obecnych w trakcie transportu.

Opakowania ze styropianu wykorzystywane są również w branży farmaceutycznej czy biotechnologicznej. Wszystko dlatego, że ich właściwości termoizolacyjne umożliwiają zachowanie pożądanej temperatury przewożonych produktów. Dermokosmetyki, leki, suplementy diety czy próbki medyczne potrzebują niskiego poziomu stopni Celsjusza. Taki stan można utrzymać przez długi czas przy użyciu styropianowych pudełeczek.

Z właściwość termoizolacyjnych styropianu korzystają także producenci żywności. Dzięki opakowaniom z tego materiału mogą oni dostarczać do supermarketów świeże produkty w nienaruszonym stanie. Styropian sprawdza się również w transporcie żywności zimnej oraz gorącej. Pudełka z tego tworzywa nadają się do przewożenia zarówno mrożonek, jak i dań na ciepło. W każdym przypadku można liczyć na utrzymanie pożądanej temperatury.

Redakcja PKWSA