Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

Nie każdy może sobie pozwolić, ale też nie każdy chce mieć własne mieszkanie. Chcąc mieszkać samodzielnie, a jednocześnie nie wiązać się kredytem na lata, warto pomyśleć o wynajmie. Jest to proces teoretycznie prosty, jednak najemcy często trafiają na różne trudności z nim związane. Jak im zapobiec? Być przede wszystkim ostrożnym i przewidującym.

Jakich ogłoszeń nie brać pod uwagę?

Osoby poszukujące mieszkań powinny przeprowadzać wstępną selekcję ogłoszeń, które przeglądają. Z miejsca należy odrzucić ogłoszenia, które z jakiegoś powodu nie odpowiadają nam cenowo. Z drugiej jednak strony, cenę zawsze można ponegocjować z wynajmującym. Czasem jest też tak, że mieszkanie droższe o 200-300 złotych niż zakładaliśmy, może się okazać naprawdę dobrą inwestycją, więc lepiej będzie trochę dopłacić, niż borykać się z tanim mieszkaniem i trudnym właścicielem – co też się zdarza. Nie bierzmy jednak pod uwagę ogłoszeń w których właściciel z miejsca dyskryminuje studentów, osoby poniżej pewnego wieku, kobiety/mężczyzn – jest spora szansa, że nie wpasujemy się w profil idealnego najemcy, więc właściciel nie będzie chciał z nami w ogóle rozmawiać, lub po prostu – jest uprzedzony i to uprzedzenie może się nam kiedyś dać we znaki. Wynajmując mieszkanie warto też zwrócić uwagę na jego lokalizację. Czasem warto dopłacić, a mieszkać w centrum miasta i oszczędzać na dojazdach. Wybierajmy mieszkania zlokalizowane blisko naszego miejsca pracy – to priorytet.

Jak dogadać się z wynajmującym

Należy pamiętać, że choć płacimy za wynajem mieszkania, to wciąż nie jest ono naszą własnością. Niemniej jednak – musimy dbać o nie jak o własne. Nie możemy zatem urządzać w mieszkaniu hucznych imprez, czy demolować go. Trzeba uszanować nie tylko właściciela mieszkania, ale także swoich sąsiadów. Zrób dobre wrażenie na wynajmującym – zapewnij go o tym, że pracujesz, że stać Cię na utrzymanie mieszkania, i przekonaj, że nie masz powodu, aby miał Ci nie ufać. Jednocześnie nie stawiaj się w pozycji błagającego o lokum – płacisz za to, więc masz prawo przebywać w nim jak często chcesz, a wynajmujący nie może Cię odwiedzać bez Twojej zgody, czy wchodzić do mieszkania pod Twoją nieobecność. Zawsze zadbaj też o umowę – ona zabezpiecza interesy obydwu stron. Weź pod uwagę, aby w umowie zawarta była informacja o wysokości wpłaconej kaucji. Kaucja nie jest niczym złym, jednak wynajmującego obowiązuje jej zwrot, gdy się wyprowadzisz i nie będzie trzeba pokrywać kosztów remontu. Warto ją więc płacić, ale trzeba mieć podstawy do jej zwrotu!

Redakcja PKWSA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *