Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – wyjaśniamy różnice

Przez lata w aranżacji domów i mieszkań dominowały dobrze znane, klasyczne drzwi przylgowe. Jednak od kilku lat miejsce drzwi z tradycyjnym felcem coraz częściej zajmują nowoczesne drzwi bezprzylgowe. Co wyróżnia takie drzwi wewnętrzne i na czym polega ich fenomen? Kiedy lepiej wybrać drzwi przylgowe, a kiedy bezprzylgowe? Sprawdzamy!

Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – różnice

Klasyczne drzwi przylgowe posiadają listwę (przylgę lub inaczej felc), która po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę. Listwa ta zakrywa szczelinę między skrzydłem i ościeżnicą, co ma pewne praktyczne zalety. Dzięki niej drzwi przylgowe mają nieco lepsze parametry termoizolacyjne i akustyczne niż drzwi bez felcu. Drzwi przylgowe w zdecydowanej większości przypadków montowane są na standardowych zewnętrznych zawiasach. Ich montaż jest więc znacznie mniej skomplikowany niż modeli bezprzylgowych, które mają zawiasy ukryte. Przy odrobinie wiedzy drzwi przylgowe wyregulujesz samodzielnie. Natomiast montaż i regulacji drzwi bezprzylgowych wymagają już większej fachowej wiedzy.

Jakie są cechy charakterystyczne drzwi bezprzylgowych? Jak sama nazwa wskazuje, są to drzwi pozbawione standardowej przylgi (felcu). Drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą jednolitą, zlicowaną z ościeżnicą, a często także ze ścianą powierzchnię. Takie drzwi sprawiają wrażenie ukrytych, dzięki czemu doskonale wpisują się w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje wnętrz. Co jeszcze wyróżnia drzwi bezprzylgowe? Jak już wspomnieliśmy, są to często modele wyposażone w ukryte zawiasy. Po zamknięciu skrzydła zawiasy są niewidoczne, a krawędź drzwi zupełnie gładka.

drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Kiedy wybrać drzwi przylgowe, a kiedy bezprzylgowe?

Drzwi przylgowe to dobry wybór do klasycznych i tradycyjnych aranżacji wnętrz. Sprawdzą się w sytuacjach, w których priorytetem jest przede wszystkim niska cena montażu. Drzwi tego typu mają też szerszy wybór modeli z ozdobnymi przeszkleniami i zdobieniami, pasującymi do wnętrz stylowych. Nie oznacza to jednak, że stawiając na drzwi bezprzylgowe, masz niewielki wybór wzorów i kolorów. W tej kategorii nowoczesnych drzwi wewnętrznych znajdziesz zarówno skrzydła w kolorze różnych odcieni naturalnego drewna, jak i drzwi imitujące inne materiały. Jednym z hitów ostatnich sezonów są drzwi bezprzylgowe z okleiną imitującą architektoniczny beton.

Same kwestie wizualne i aranżacyjne to jednak nie wszystko. Standardowe drzwi wewnętrzne przylgowe sprawdza się lepiej w sytuacji, w której zależy Ci na maksymalnym wyciszeniu pomieszczenia i dobrej izolacji termicznej. Pamiętaj jednak, że wpływ na te parametry ma nie tylko obecność przylgi, ale także materiał wypełniający drzwi. Znacznie lepsze parametry akustyczne i termoizolacyjne mają tak zwane drzwi płytowe. Nieco gorzej pod tym względem wypadają drzwi z wypełnieniem typu plaster miodu.

Do jakich aranżacji pasują drzwi bezprzylgowe?

W jakie konkretne aranżacyjne trendy i style architektoniczne wpisują się drzwi wewnętrzne bezprzylgowe? Ich minimalistyczna konstrukcja i możliwość stworzenia tak zwanych drzwi ukrytych sprawiają, że idealnie wpisują się aranżacje loftowe i industrialne. Do takich wnętrz pasują zarówno drzwi bezprzylgowe w kolorze jasnego naturalnego drewna, jak i drzwi z okleiną imitującą metal czy beton. Bardzo ciekawą propozycją do industrialnego wnętrza są także drzwi bezprzylgowe z okrągłym przeszkleniem, czyli tak zwanym bulajem.

drzwi przylgowe i bezprzyglowe

Drzwi bezprzylgowe nie są jednak zarezerwowane tylko dla surowych aranżacji loftowych i industrialnych. W tej kategorii produktów znajdziesz wiele modeli, które doskonale wpisują się także w bardziej przytulne wnętrza. Są to między innymi drzwi bezprzylgowe białe, szare, czy modele w kolorze ciemnego, naturalnego drewna. Takie skrzydła drzwiowe ozdobią wnętrze scandi, mid-century modern czy nawet aranżacje klasyczne. Poza wymienionymi już wcześniej zaletami drzwi bezprzylgowych warto też dodać, że ich minimalistyczna konstrukcja pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Efekt ten będzie szczególnie widoczny, jeśli postawisz na drzwi bezprzylgowe w jasnym kolorze.

Oba typy drzwi wewnętrznych mają swoje wady i zalety. Z reguły drzwi przylgowe sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, bezprzylgowe we wnętrzach nowoczesnych. Jest jednak wiele wyjątków od tej reguły. 

 

Redakcja PKWSA