Ogrzewanie gazowe -zalety, wady i koszty

Ogrzewanie domu lub mieszkania, możliwe jest przy zastosowaniu różnych technik grzewczych. Do jednej z nich zaliczyć można ogrzewanie gazowe. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga dodatkowego pomieszczenia na kotłownię i dużego nakładu pracy. Wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego, chwali sobie tą technikę grzewczą. Oczywiście są również osoby, które uważają, że są inne, znacznie lepsze sposoby, by zapewnić ciepło w domu.

Ogrzewanie gazowe

Gaz jest jednym z rozwiązań, które umożliwia ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Przy wyborze tej techniki grzewczej, pojawiają się dwie możliwości wykorzystania gazu. Pierwszą jest przyłączenie się do sieci gazowej zewnętrznej, natomiast drugą, korzystanie z gazu znajdującego się we własnym zbiorniku na działce.

Gaz doprowadza się do domu za pomocą wykonania przyłącza oraz instalacji gazowej wewnętrznej, którą gaz zostanie doprowadzony do źródła ciepła. Może być to na przykład kocioł gazowy. Ciepło wytworzone w takim kotle, jest następnie przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, która rozprowadza je po całym domu.

Zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Po uruchomieniu instalacji, jest ona w zasadzie bezobsługowa. Należy pamiętać jedynie o wykonaniu corocznego przeglądu kotła. W dzisiejszych czasach pracę takiego urządzenia można nawet zaprogramować. Kotły gazowe pracują już nie tylko celem zapewnienia ciepła w domu, ale mogą również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Z praktycznego punktu widzenia wiąże się to z dużym komfortem użytkowania dla domowników. Można również zaoszczędzić dość sporo miejsca, ponieważ kocioł gazowy nie zajmuje go dużo.

Nowoczesne i oszczędne kotły gazowe

Kotły gazowe są bardzo nowoczesne i oszczędne. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia kondensacyjne. Ich konstrukcja umożliwia osiąganie bardzo wysokiej sprawności. Sprawia to, iż z jednej porcji paliwa, można uzyskać większą ilość ciepła, niż w przypadku zastosowania kotłów niekondensacyjnych. Rezultatem tego są niższe rachunki za ogrzewanie.

Zastosowanie kotła gazowego niesie ze sobą kolejną zaletę, jaką jest czystość. W przypadku urządzeń na paliwa stałe, takie jak drewno lub węgiel, należy liczyć się z tym, że w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, spotkamy się również z brudzącym pyłem. Kotłownia z piecem gazowym będzie wolna od wszelkiego rodzaju nieczystości i dlatego będzie mogła pełnić jeszcze inną funkcję w domu, na przykład przechowalni. Poza tym jeśli myślimy o zastosowaniu kotła kondensacyjnego o mocy do 30 kW, nie ma potrzeby umieszczania kotła w kotłowni. Może on wówczas znaleźć się w dowolnym innym pomieszczeniu, jak na przykład kuchnia, łazienka lub przedpokój. Bardzo dobrze sprawdza się to w przypadku małych domów, gdzie bardzo trudno jest wygospodarować osobne pomieszczenie, w którym będzie można zorganizować kotłownię. Nie potrzeba również żadnego miejsca na składowanie opału.

Wady ogrzewania gazowego

Jedną z najbardziej istotnych wad ogrzewania gazowego, są dość wysokie koszty inwestycyjne. Wykonanie kotłowni gazowej, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Nie jest to jednak koniec kosztów, bowiem doliczyć należy jeszcze zaprojektowanie oraz wykonanie przyłącza, co wiąże się z dodatkowym kosztem kolejnych kilkunastu tysięcy złotych.

Dostępność gazu

Niestety są pewne ograniczenia w dostępności gazu. Nie wszędzie podłączenie domu do sieci gazowej jest technicznie możliwe lub też opłacalne. W przypadku kiedy dom znajduje się w dość sporej odległości od innych budynków, operator może uznać, iż podłączenie jednego gospodarstwa jest nieekonomiczne.

Ponadto przyłączenie do sieci gazowej wiąże się z całym szeregiem formalności. Należy dokonać złożenia wniosków oraz uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę instalacji.

Ogrzewanie gazowe – koszty

Na koszt ogrzewania gazowego, składa się kilka elementów. Przede wszystkim jest to cena gazu. W zależności od dostawcy, 1 m3 gazu może kosztować od 1,20 zł do 1,30 zł. Roczne zapotrzebowanie domu, liczone jest natomiast w kWh na m2. Ocieplony budynek, który ma dobrej jakości okna, posiada zapotrzebowanie na energię cieplną, oscylujące około 110 kWh na m2. Dużą popularnością cieszą się również budynki energooszczędne. W przypadku takiej nieruchomości, zapotrzebowanie na energię cieplną jest o połowę niższe. Największą oszczędność zapewniają budynki pasywne. Dom pasywny posiada zapotrzebowanie w wysokości 15 kWh na m2.

Ogrzewanie gazowe cena instalacji

Kolejnym elementem przekładającym się na koszt ogrzewania, jest rodzaj zastosowanego kotła. To właśnie rodzaj zastosowanego kotła, przekłada się na wydajność spalania gazu. W przypadku wyboru instalacji z zastosowaniem kotłów tradycyjnych z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, koszt 1 kWh wynosi około 0,43 zł. Ceny takich kotłów są różne, można zakupić model za ok 3000 zł lub też dwa razy droższy.

Kotły pulsacyjne

Kotły pulsacyjne są najbardziej zaawansowane technologicznie. W kotle pulsacyjnym nie znalazły zastosowania tradycyjne palniki, a pulsacja sprawia, że koszty spalania się znacznie obniżają. Średni koszt 1 kWh to 0,25 zł. Ceny takich kotłów są już jednak znacząco wyższe i rzutują na cenie całej instalacji. Kotły pulsacyjne zakupić można w kwocie 13 – 15 tys zł.

Kotły kondensacyjne

Można również zdecydować się na zakup kotła kondensacyjnego. Pozwala on na odzyskiwanie ciepła ze spalin. To oszczędne i ekonomiczne rozwiązania, a wytworzenie 1 kWh wynosi 0,38 zł. Jego koszt jest jednak dość wysoki i wynosi około 8000 – 10000 zł.

Należy pamiętać, że oprócz zakupy kotła, konieczne jest również zakupienie dodatkowego osprzętu, w postaci naczyń wzbiorczych, zaworów bezpieczeństwa itp. To wydatek kolejnych kilkuset złotych. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w tym fachu, warto również zlecić to profesjonalnej firmie. Koszty robocizny, uzależnione są od zakresu robót, jednak należy wziąć pod uwagę, że będzie to wydatek rzędu 2000 – 3000 zł.

Mimo wysokich kosztów, które należy ponieść, zastosowanie ogrzewania gazowego w perspektywie kilku lat, przyniesie z pewnością wiele korzyści. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

Redakcja PKWSA