Idealnie oświetlona łazienka – trendy, koncepcja

Precyzyjnie stworzony makijaż, dokładnie wykonane czynności pielęgnacyjne i… efektywne sprzątanie. Każde z tych zadań, których podejmujemy się w łazience, wymaga idealnego oświetlenia. Bez tego na nic nasza precyzyjna kreska tworzona na oku, równo przycięta broda, czy też dokładnie posprzątana w każdym kącie łazienka. Jak oświetlać specyficzną i niekiedy trudną w aranżacji, łazienkową przestrzeń?

Oświetlenie sufitowe, czyli główne

Dowolne pomieszczenie wymaga zastosowania kilku rodzajów oświetlenia. Zaczynamy od lamp, które przyjmują na siebie rolę światła głównego. To samo tyczy się łazienki. W domowym niemalże SPA, musimy zapewnić sobie pełen komfort korzystania z całej łazienki, w różnych porach. Poza tym głównie łazienki usytuowane w domach mają szansę na dostęp do światła dziennego, poprzez umieszczenie okna, a mimo to, centralny punkt świetlny na suficie, i tak jest potrzebny. W łazienkach w blokach, światło sztuczne niezbędne jest przez cały czas.

Na suficie potrzebujemy lampy równomiernie rozpraszającej światło. W tych niewielkich i skromnych łazieneczkach, tę funkcję świetnie spełniają plafony. Ich atutem jest konstrukcja w niewielkim stopniu wystająca ponad sufit, dzięki czemu zachowane zostają proporcje, a i pomieszczenie staje się bezpieczne, bo nie ma ryzyka zawadzenia głową o lampę. Ta funkcjonalność i pozorna skromność plafonów, nie wpływa na brak atmosfery w łazience.

Dzisiejsze plafony są znacznie ciekawsze niż ich pierwowzory, potrafią zdobić i dekorować każdą łazienkę, a przy tym wyglądają niebanalnie, z powodzeniem wpisując się w potrzeby miłośników rozmaitych stylizacji wnętrz. Spójrzmy na ofertę Azzardo.com.pl, w której to plafony błyszczą, mienią się, niekoniecznie przyjmując geometryczną, zwyczajnie płaską formę.

Dodatki szklane albo też mnogość szkła zastosowana w lampach łazienkowych stosowanych na suficie, dodaje klasy i stylu. Łazienka staje się luksusowa, a jeśli pozwala na to jej metraż i stosujemy bajecznie zdobioną lampę wiszącą, jesteśmy o krok od ekskluzywnego, domowego SPA.

Skromniejsze propozycje, o mlecznym szkle, dają szansę na stworzenie bardzo stonowanej i wyważonej aranżacji, nie ujmując funkcjom praktycznym.

Strefa umywalkowa

Zwykle nad umywalką wieszamy lustro. W tej strefie oświetlenie boczne jest niezwykle ważne i nie powinno spełniać tylko i wyłącznie roli dekoracyjnej. Wiązki światła mają za zadanie bowiem wspierać oświetleniem te fragmenty przestrzeni, do których nie dociera światło główne. Ponadto w strefie umywalkowej przygotowujemy makijaż, wykonujemy czynności pielęgnacyjne. Staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, by już pod osłoną światła naturalnego, w domu, na spotkaniu z bliskimi czy w pracy, wyglądać wręcz perfekcyjnie, a to bez przemyślanego oświetlenia strefy umywalkowej, po prostu się nie uda.

Światło sztuczne powinno być możliwie zbliżone do naturalnego, by nie zaburzać postrzegania barw i kształtów. Zastosowane lampy nie mogą oślepiać, bo będą przeszkadzać, zamiast pomagać podczas podejmowania prób zastosowania kolejnych makijażowych trików. Jednocześnie to właśnie wokół lustra pozwalamy sobie na dekorację łazienkową, w postaci lamp. Stawiać zatem warto na kinkiety rozmieszczone symetrycznie bądź oświetlenie punktowe.

Rynek oświetleniowy obfituje w lampy, które w sposób wymarzony oświetlają nasze łazienkowe wnętrza. Wystarczy dobrać je pod względem rozmiarów, funkcji, jakie mają spełniać, miejsca, w którym zostaną zamontowane, na koniec pozostawiając – choć nie zapominając – o efekcie dekoracyjnym.

Redakcja PKWSA