Jak zrobić antresolę w pokoju?

Antresola w pokoju to sposób na niecodzienną aranżację wnętrza. Co ciekawe, umożliwia ona zaaranżowanie unikalnej sypialni, biura, biblioteczki, miejsca do zabawy dla dzieci, a także dodatkowej przestrzeni dla gości. Co ważne, antresolę z pokoju można w powodzeniem zastosować nie tylko w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ale również tych o standardowych wymiarach.

Czy antresola w pokoju się przydaje?

Jak wspomniano powyżej, antresola w pokoju to sposób na unikalną aranżację przestrzeni. Poza jej wysokimi walorami estetycznymi warto również wspomnieć o jej dużej funkcjonalności. Może być ona zaaranżowana na poddaszu domu domu jednorodzinnego, w wysokiej kamienicy, a nawet w typowym bloku. Umożliwia ona podzielenie przestrzeni na funkcje oraz lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Dostępna przestrzeń jest zatem lepiej zorganizowana i bardziej funkcjonalna.

Rośliny trujące dla kota – wszystko co musisz wiedzieć

Jak powinna wyglądać antresola w pokoju?

Z uwagi na to, że antresola w pokoju poddawana może być dużym obciążeniom musi ona być przede wszystkim trwała. Jej budowę warto zatem zlecić specjalistom. Antresole zwykle nie stanowią dodatkowej kondygnacji, a jedynie zawieszone są w górnej części pomieszczeń. Nie posiadają one z reguły pełnych ścian lecz balustrady, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowników oraz pozwalają zredukować ciężar konstrukcji. Antresole cechują się również niewielką przestrzenią. Mogą być one z powodzeniem montowane w pokojach dziennych, sypialniach czy pokojach dzieci. Konstrukcja antresoli zwykle wykonywana jest z elementów drewnianych lub stalowych, natomiast elementy wykończeniowe mogą być zrobione ze szkła, płyt meblowych czy gipsowo-kartonowych. Detale wykończeniowe antresoli powinny zawsze korespondować ze stylem danego wnętrza.

Jaką wysokość powinna mieć antresola w pokoju?

Optymalna wysokość antresoli, która zapewniałaby swobodne poruszanie się powinna wynosić co najmniej 200 cm. Ponadto, planując oraz montując antresolę należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości nie tylko nad antresolą, ale również pod nią. Przygotowując projekt antresoli należy brać również pod uwagę grubość konstrukcji, na którą przyjmuje się średnio 30 cm. Podane wartości dotyczą antresoli, która ma być standardowo użytkowana w pozycji wyprostowanej. W sytuacji, w której antresola w pokoju ma pełnić rolę sypani jej wysokość może być zdecydowanie niższa. Dla aranżacji tego typu powierzchni do spania wystarczy około 120 cm. Ponadto, antresola o tej wysokości może być wykorzystywana jako dodatkowe miejsce do przechowywania czy pełnić rolę biblioteczki.

W jaki sposób można zorganizować wejście na antresolę?

Wejście na antresolę powinno być przede wszystkim wygodne, bezpieczne i dostosowana do stylu danego wnętrza. Może być ono zatem zorganizowane w formie prostych lub kręconych mniej lub bardziej ozdobnych schodów czy drabinki. Rodzaj wejścia w dużym stopniu zależy od ilości dostępnego miejsca, przeznaczenia antresoli oraz częstotliwości z niej korzystania.

Dobudówka do domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Na co należy zwracać uwagę montując antresolę w pokoju?

Antresola w pokoju dzieli przestrzeń na strefy funkcjonale. Podczas jej aranżacji należy zatem pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia, warunków termicznych oraz prawidłowej cyrkulacji powietrza. W przypadku pomieszczeń z antresolą warto zatem zapewnić kilka źródeł światła na obu poziomach. Alternatywą dla pojedynczego i intensywnego oświetlenia sufitowego są mniejsze lampy kierunkowe oraz ozdobne taśmy LED. Tego typu rozwiązanie nie tylko nie będzie oślepiać osób znajdujących się na poszczególnych poziomach, ale również wprowadzi unikalny klimat do wnętrza.

Redakcja PKWSA